GenelSuriye Düşmanları

Türkiye Suriye muhalefetini yasal lider olarak tanıdı

Türkiye Katar’da oluşturulan yeni muhalefet koalisyonunu Suriye’nin yasal lideri olarak tanıdı.

Türkiye, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar el Esad’ın yönetimini sona erdirmeyi amaçlayan grubu Suriye’nin meşru liderliği olarak tanıdı.

Bu tanımayla grup bu hafta üçüncü kez tanınmış oldu. Pazartesi günü Körfez İşbirliği Konseyi –Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Katar ve Kuveyt- Suriye Devrimi ve Muhalefet Kuvvetleri Ulusal Koalisyonu olarak bilinen grubu tanımıştı.

Muhalefet koalisyonu Katar’daki toplantıda Batılı ve Arap bağışçılarının baskısıyla geçen hafta oluşturulmuştu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tanımaya ilişkin açıklamayı Afrika Boynuzu’nun en küçük ülkesi Cibuti’de İslam İşbirliği Örgütü toplantısı sırasında yaptı.

Bilindiği üzere Türkiye daha evvel Suriye Ulusal Konseyi ismiyle bir muhalefet bloğu kurmuş ancak bu blok başarılı olamayınca ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton tarafından Suriye muhalefetini ve halkını temsil etmemekle itham edilmişti. Bu ithamın ardından Amerika öncülüğünde Katar’da toplanan muhalifler yeni bir yapı teşkil etmişlerdi.

Politik yorumcular bu yapının da Suriye halkını ve muhalefetini temsil ehliyetine sahip olamayacağını zira ülkede işlevini yitirmemiş bir hükümet ve ordunun varlığını koruduğunu belirtiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı