GenelSuriye Düşmanları

Türkiye-Suriye sınırda CIA cirit atıyor

İran devlet kanalına konuşan ABD’li tarihçiden şok eden iddia.

ABD’nin, Türkiye üzerinden Suriyeli muhaliflere silah gönderdiğini belirten ünlü tarihçi, “Sınırda da trafik polisi gibi ABD’li CIA özel kuvvetleri var” dedi.

Suriye rejimine destek veren İran, Washington’un Suriye politikasını sert dille eleştiren yayınlarına devam ediyor. İranlı devlet kanalı PressTV, ABD’nin Suriye politikasını eleştiren ABD’li uzman ve öğ­retim üyelerinin görüşlerine başvurdu. Kanal, Washington’un dış politikasına yönelik eleştirileri ile ta­nınan tarihçi ve yazar Webster Griffin Tarpley ile konuştu. Bilindiği gibi ABD yönetimi Suriye Devlet Başkanı Esad’ın devrilmesini istiyor. Türkiye ve İsrail ile ittifak olan ABD’nin Özgür Suriye Ordusu’na yani muhaliflere silah temin ettiği iddia ediliyor.

El Kaide’nin en agresif grubu

Webster Griffin Tarpley, iç savaşın sürdüğü Suriye’de ateşkesin imkânsız olduğunu savunduğu değer­lendirmelerinde ABD’nin Suriyeli muhalefete silah gönderdiğini aylardır bildiklerini söyledi. Tarpley şu iddialarda bulundu: “Silahlar, NATO’nun Türkiye’deki İncirlik Üssü üzerinden geliyor, sınıra yakın bölgede de trafik polisi gibi faaliyet gösteren ABD’li CIA özel kuvvetleri ve diğer görevlilerimiz var. Bunun da, silahları demokratikleşmiş muhalefet güçlerine iletebilmek için olduğunu söylüyorlar. De­mokratikleşmiş güçlerin var olduğunu sanmıyorum. Silahları El Kaide’nin en agresif unsurlarına ver­diklerini düşünüyorum çünkü bunlar elbette ki Suriye’de faaliyet gösteriyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı