Genel

Türkiye-Suriye uçak krizi dünya medyasında

Suriye’nin karasularını çiğneyen Türk savaş uçağını düşürmesi dünya medyasında geniş yankı buldu.

Suriye karasularını çiğneyen Türk askeri uçağının Suriye tarafından düşürülmesi dünya basınında geniş yankı buldu. Haberi son dakika gelişmesi olarak Türk medyasıyla aynı dakikalarda duyuran uluslararası haber ajansları, son gelişmenin iki başkent arasındaki gerginliği daha da tırmandıracağı yorumunda bulundu.

İsrail Basını: “Türkiye Suriye’ye Karşılığını Vereceğini Açıkladı”

İsrail’de şahin kanada yakınlığıyla bilinen Jerusalem Post gazetesi haberi “Türkiye, uçağını düşüren Suriye’ye karşılığını vereceğini açıkladı” başlığıyla verirken sol eğilimli Haaretz gazetesi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Böyle bir şeyin üstünün örtülmesi mümkün değil ne gerekiyorsa şüphesiz yapılacaktır” şeklindeki demecini öne çıkardı.

ABD Basını: “Gelişmeler Kaygı Verici”

Amerikan Newyork Times gazetesi son gelişmenin iki ülke ilişkilerini kaygı verici boyutlara taşıyabileceği yorumunu yaparken, Washington Post gazetesi “Türkiye gerekli adımları atacağını açıkladı” ifadesini kullandı.

İngiliz Basını: “Bu Olay Suriye Krizini Uluslar arası Alana Taşımasını Hızlandırdı”

İngiliz The Guardian gazetesi ise “Türk uçağının düşürülmesi Suriye’deki krizin uluslararası alana taşınması sürecini hızlandıracak” diye yazdı.

Çin Basını: “Kurtarma Çalışmasını İki Ülke Birlikte Yapıyor”

Çin’in resmi haber ajansı Şinhua da uçağın arama kurtarma çalışmalarının iki ülke tarafından birlikte yapıldığını duyurdu.

Rus Basını: “Dikkatler Suriye Sınırında”

Rus gazetesi Vzglyad, “Suriye’ye dış müdahale seçeneğinin konuşulduğu bir zamanda bir Türk uçağının düşürülmesi tüm dünyanın dikkatini Türkiye-Suriye sınırına çevirdi” şeklinde verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı