GenelSuriye Düşmanları

Türkiye’deki kamplarda farklı uyruklardan sözde mücahitler var

Lübnanlı Sefir Gazetesi; Skype programı aracılığı ile internet üzerinde Bessam el-İmadi ile silahlı bir grup arasında yapılan toplantıdan elde edilen bir kısım bilgileri ortaya çıkardı.

Gazete; toplantıda söz konusu silahlı grubun elebaşının İmadi’ye verdiği bilgilerde; mücahit selefi akımının Suriye’deki Müslüman kardeşlerin destek-yardımlarıyla yönetime geçmek için silah depoladıklarını belirttiğini ifade etti.

Selefi cemaatler yada Müslüman kardeşler ortamında bulunan radikallerin isteklerinin yanında silahlı gruplarda artan şiddetli bölünme ve anlaşmazlıklara işaret eden Gazete; İmadi’den naklen kendi hesaplarına yada kafalarına çalışan selefi cemaatlerin bulunduğunu belirtti.

İmadi adlı şahıs; kendilerini sivilleri koruma heyeti genel koordinatörü olarak adlandıranların, yine kendilerini Homs’ta kendi hesaplarına İslami emirlik açan emirler olarak tanımladıklarını, bunlara tabi olan silahlıların da vatan adına değil bu emirin adına bağlılık yemini ettiklerine dikkat çekti.

İmadi’den naklen bölünme ve anlaşmazlıkların sadece milis çerçevesinde kalmadığını, mali konulara da uzandığını belirten Gazete; Suudi Arabistan’da ikamet eden Suriyeli bir işadamı ile selefi bir muhalif arasında 30 bin euroluk silahlara ilişkin anlaşmazlığa işaret etti. Gazete; işadamının Suriye’ye giren bu silahlar hakkında bilgi almak istemesiyle, selefi muhalifin ona ateş açtığını ve öldürmek istediğini ifade etti.

Geneli başta Kaide terör örgütü olmak üzere radikal terör örgütlerine bağlı silahlıların kimlikleri konusunda Gazete; Türkiye üzerinden Suriye sınırlarına gelen Cezayir asıllı Fransız bir silahlı ile röportajını yayınladı.

Söz konusu silahlıdan naklen Gazete; Suriye sınırlarına yakın Türkiye topraklarının; Kaide ve benzeri radikal örgütlerden teröristlerin barınakları haline geldiklerini belirterek, bu sınırlarda farklı uyruklardan çok sayıda eli kanlı gözü dönmüş teröristlerin bulunduğunu belirtti.

Gazete güvenlik nedenleriyle basının bu yabancı uyruklu silahlılardan uzak tutulduğunu ifade ederek, silahlıların Suriye topraklarına sızıp terör eylemlerinde bulunduklarını yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu