GenelIrak Gerçekleri

Türkiye’nin Irak büyükelçisi dışişleri bakanlığına çağrıldı

Türkiye cumhurbaşkanının son açıklamalarının ardından Türkiye’nin Irak büyükelçisi Bağdat’ta Irak dışişleri bakanlığına çağrıldı.

Irak meclisinde kanuni güvenlik güçleri olarak onaylanan Irak gönüllü halk güçleri Irak başbakanının emrinde hareket ediyor. Türkiye cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde, bu güçlerin terörist güçler olduğu iddiasında bulunmuştu.

İRİB muhabirinin bildirdiğine göre Irak dışişleri bakanlığı sözcüsü Ahmed Cemal, Erdoğan’ın açıklamasının ardından Türkiye’nin Irak büyükelçisinin pazartesi günü dışişleri bakanlığına çağrıldığını ve Irak hükümetinin itirazının kendisine iletildiğini söyledi.

Ahmed Cemal, Irak’ın Sincar kasabası ve bazı bölgelerin Türkiye ordusu tarafından bombalanmasıyla ilgili olarak da Türkiye büyükelçisinin yeniden dışişleri bakanlığına çağrılmasına işaretle, ”büyükelçinin yeniden dışişleri bakanlığına çağrılması konusunda karar alınmadı” dedi.

Irak dışişleri bakanlığı yayınladığı basın bildirisinde, Türkiye ordusunun Irak’ın kuzeyinde yer alan Sincar kasabasının dağlık bölgelerine düzenlediği saldırılar kınanırken, bu girişimin uluslararası kanunlara ve komşuluk ilkesine aykırı olduğu bildirildi.

Türkiye cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak’ın içişlerine yönelik müdahaleleri, iki ülke arasında ilişkilerin bozulması ve gerginleşmesine neden oldu.

Irak başbakanı Haydar el’İbadi, Türkiye’yi, Irak’ın hava sahasını yeniden çiğnememe konusunda uyardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı