GenelSuriye DostlarıSuriye Düşmanları

Türkiye’nin Irak işlerine müdahalesi bölge için tehlike faktörüdür

İran İslami şura meclisi ulusal güvenlik ve dış siyaset komisyonu üyesi Türkiye’nin Irak işlerine müdahalesini bölge güvenlik ve istikrarı için tehlike faktörü olarak niteledi.

Muhammed Cokar, Türkiye dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Irak başbakanı Nuri Maliki’nin bu ülkedeki ulusal şahsiyetlerinden bazılarıyla ihtilafları hususundaki sözlerinin Irak içişlerine açık müdahale sayıldığını bildirdi.

İran meclisi milletvekili Türkiye’nin Amerika’nın desteğiyle Suriye’yi krize sürükleyip Suriye cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ı devirmedeki başarısızlığının Türkiye’nin Irak’a doğru yön değiştirerek bazı bölge ülkelerinin yardımlarıyla bu ülkedeki azınlıklarla dini grupları karşı karşıya getirmek istediğini belirtti.

Cokar İran’ın Iraktaki tüm kavimlerle iyi ilişkiler içinde bulunduğuna değinerek İran’ın Iraktaki azınlıklar ve kavimleri destekleyip onları yakınlaştırmakla bu ülkenin parçalanmasını engellemeye çalıştığını söyledi.

Davutoğlu geçen cumartesi günü Irak başbakanı Maliki’nin izlediği ulusal şahsiyetleri hedef alma siyasetinin silahlı çatışmalara varacak derecede krize neden olduğunu iddia etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı