Genel

Ülkesinin geleceğine ve çözüme Suriye halkı karar verecek

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Cenevre’de gerçekleşen Suriye konferansı sonrası düzenlediği bazın toplantısında Suriye lideri Beşşar Esed’in görevi bırakmasının gerekmediğini söyledi.

Lavrov, Suriye halkına herhangi bir geçiş süreci empoze etme girişiminin doğru olmadığını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov; Cenevre’de düzenlenen Suriye konulu uluslararası toplantıda tüm tarafların Annan planını ve bu planın tamamıyla uygulanmasını desteklemelerinin yanında herhangi bir dayatma yada önkoşul olmaksızın Suriyelilerin kendi aralarında başlatacakları bir diyaloga oturmalarını sağlama üzerinde anlaşıldığını belirtti.

Lavrov; silahlı terör gruplarının bulundukları bölgelerde sivil vatandaşlar, yaralılar, çocuklar ve özel ihtiyaç sahiplerinin sıcak bölgelerden çıkarılmaları yönünde uluslararası Kızılhaç örgütünün harcadığı tüm çabaları sabote ettiklerini belirtti.

Silahlı gruplar ve onları destekleyen hükümetlerin Suriye hükümeti ve güçlerini şiddeti tırmandırmaya provoke ettiklerini belirten Lavrov; bu yönde bir çok kanıtlı bilginin bulunduğuna işaret etti.

Lavrov; Suriye’deki silahlı grupların onları yasadışı ve gayrı meşru olarak destekleyen dış güçlerden silah aldıklarını belirtti.

Suriye hükümetinin Annan planını onayladığını ve ona bağlı kaldığını vurgulayan Lavrov; fakat silahlı grupların bu plana hiç bir şekilde bağlılık sergilemediklerini, dış tarafların da bu planı sabote etmeye çalıştıklarını söyledi.

Lavrov; Suriye İhbariye uydu televizyonunun bir terör saldırısına maruz kaldığına işaret ederek basın ve düşünce özgürlüğüne çirkef bir saldırı sayılan bu eylemi pek çok tarafın kınamadığını ekledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov; Suriye’ye verilen hava savunma silahlarının barışçıl gösterilere karşı kullanılmasının mümkün olmadığına işaret ederek, bunların hava savunma silahları olduklarına dikkat çekti.

Lavrov konferans öncesinde, BM Suriye Özel Temsilcisi Annan, Ashton, Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi ve Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile bir araya geldi.

Hatırlanacağı üzere Lavrov Cuma günü ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile Petersburg’da iki taraf arasındaki anlaşmazlığı gidermek amacıyla yaklaşık bir saat süren bir toplantı düzenledi.

Bununla birlikte Rusya Dışişleri Bakanlığı Suriye’yle ilgili konferansa katılan uluslar arası tarafların Cuma günü uzmanlar düzeyinde Cenevre’de düzenlenen hazırlık toplantısında konferans nihai belge tasarısı üzerinde anlaşamadığını açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı