Genel

Ulusal uzlaşma tek çözüm yoludur

Ulusal Uzlaşmadan Sorumlu Suriye Devlet Bakanı Ali Haydar, bakanlığın yükümlü olduğu göz altına alınanlar, kanun kaçaklarının durumları ve evlerini terketmek sorunda kalanlara ilişkin dosyalarla birlikte ulusal uzlaşma dosyasını incelediğini söyledi.

İsveç’in Şam Büyükelçisi Nicholas Kepone ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere demeç veren Haydar, Suriye’deki krizin silah ve şiddet yoluyla çözümlenemeyeceğini belirtti.

Haydar, Çözümün Şam’dan başlayarak yurdun dört bir yanında şiddeti ve silah kullanılmasını reddeden ulusal uzlaşmada yattığını bildirdi.

Bakan Haydar, görüşmede bakanlıkla uluslar arası toplum, BM Özel Temsilcisi Kofi Annan ve ekibi, Avrupa Birliği veya Suriye krizinin çözümüne katkıda bulunabilecek bazı ülkelerle işbirliği imkanlarının ele alındığına değinerek “tarih Şam’la ilişkisini kesmeyen ülkelerin doğru tutum aldığını, bununla birlikte büyükelçilerini çekip Suriye halkına çözümde yardım etmekten kaçan ve Suriye halkının vicadanında yer edebilecek bir rol oynamayı reddeden ülkelerin hatalı olduğunu kanıtlayacaktır” dedi.

Devlet Bakanı Haydar, İsveç Büyükelçisinin görüşmede ülkesininn Suriye’yle diplomatik ilişkilerini kesmeyeceğini ve güvenlik koşulları uygun olduğu sürece Şam’daki Büyükelçiliğinin kapılarının açık kalacağını belirttiğine işaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı