Genel

Uluslararası gözlemciler bugün Suriye’ye gidiyor

BM Barışı Koruma Operasyonu Dairesi Sözcüsü Kieran Dwyer, uluslararası gözlemcilerin bugün Suriye’ye gideceğini söyledi.

BM Barışı Koruma Operasyonu Dairesi Sözcüsü Kieran Dwyer, Güvenlik Konseyi’nin Suriye’ye uluslararası gözlemci gönderilmesini onaylamasından sonra 6 kişiden oluşan ilk gözlemci heyetinin bugün Suriye’ye gideceğini söyledi.

Dwyer “5 ya da 6 askeri gözlemci, uçaklarına binerek Şam’a yöneldi. 30 kişilik heyete katılacak diğer gözlemciler ise ilerleyen günlerde Suriye’ye doğru hareket edecek” dedi.

Güvenlik Konseyi cumartesi Günü, Suriye’deki krizin sona ermesi için Kofi Annan öncülüğünde yürütülen ateşkese uyulup uyulmadığını gözlemlemek için 2042 sayılı kararı onaylamıştı.

Annan Planı’na tam destek verilen kararda Suriye’de yönetimden ve muhalefetten şiddeti derhal bırakmaları istenirken, Suriye yönetiminden, Annan Planı kapsamında verdikleri tüm taahhütleri yerine getirerek, yerleşim merkezlerine yönelik askeri faaliyetlerini durdurması, bu yerlerde ağır silah kullanımını bırakması ve askerlerini ağır silahlarıyla birlikte yerleşim merkezlerinden geri çekmesi bir kez daha talep ediliyor.

Suriye’nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne güçlü destek verilen ve Suriye’deki olaylarda binlerce insanın hayatını kaybetmesinden derin üzüntü duyulduğu bildirilen kararda, Suriyeli yetkililerin yaygın insan hakları ihlallerinin yanısıra silahlı gruplar tarafından yapılan insan hakları ihlalleri de kınanıyor ve insan hakları ihlallerinden sorumlu olanların hesap verecekleri belirtiliyor.

Kararda, Suriye yönetiminden, ülkeye gidecek ve sayısı en fazla 30 kişi olabilecek öncü BM gözlemci misyonunun ”güvenliğini sağlaması, misyona Suriye topraklarında tam ve engelsiz hareket serbestliği tanıması ve misyona, istediği bireylerle, Suriye’nin herhangi bir bölgesinde görüşmesine izin vermesi” isteniyor ve bu kapsamda ana sorumluluğun Suriye yönetiminde olduğu vurgulanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı