Genel

Uluslararası gözlemcilerin başkanı: Suriye ile 6 maddeyi uygulamaya çalışacağız

Suriye’de görev yapan uluslararası gözlemcilerin başkanı Norveçli General Robert Maude; BM gözlemci heyetin, öncü heyetin inşa ettiği temel üzerinde çalışacağını ifade ederek, Suriye Arap Cumhuriyeti ile imzalanan Annan planını altı maddesinin tamamıyla hayata geçirmeye çalışacaklarını söyledi.

Şam’a ulaşması ardından basına yaptığı açıklamada General Maude; şiddete son verme aracılığı ile Suriye halkına güzel bir yaşam temin etme amacında ortak çalışmalarda bulunma temennisinde olduğunu, bu bağlamda da Suriye’deki krizin tüm taraflarıyla çalışmalarda bulunacaklarını ifade etti.

Başarının sağlanması için herkesi şiddete son vermeye çağıran Maude; birliktelik içinde harcanacak çabalarla bunun yapılabileceğini kaydetti.

Maude; herkesi ve tüm tarafları BM gözlemci heyetiyle işbirliğinde olmaya ve bu heyete kolaylıklar sağlamaya davet etti.

Şu ana kadar Suriye’de 30 gözlemcinin bulunduğuna işaret eden Maude; Annan planının tamamıyla hayata geçirilmesi amacıyla bu sayının önümüzdeki günler içinde artacağını açıkladı.

Singh: Gözlemciler Çalışmalarını Sürdürüyor

Suriye’de görev yapan uluslararası gözlemcilerin basın sözcüsü Neeraj Singh; Homs, Dera ve İdlib illerinde bulunan gözlemcilerin bulundukları bölgeler içinde görev ve çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Singh bugün ikametgahında yaptığı basın açıklamasında; Şam’da bulunan gözlemci ekibinin, gelmesi beklenen geniş heyet için hazırlık çalışmalarında bulunduğuna işaret etti.

Uluslararası gözlemcilerin basın sözcüsü Singh; ekiplerin bulundukları çalışmaların neticelerini BM Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’a periyodik bir şekilde gönderdiklerini söyledi.

Bu arada uluslararası gözlemcilerden bir ekip bugün Homs Kentinin Halidiye Semtini dolaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı