Genel

Uluslararası İnsan Hakları Komisyonu kararları teröre yeşil ışık yaktı

Suriye, Uluslararası İnsan Hakları Komisyonu ve diğer kurumların Suriye’ye karşı aldığı kararların silahlı terör gruplarının, Suriye halkına karşı katletme eylemlerini sürdürmeleri için yeşil ışığı yaktığını beyan etti.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığının dün BM Genel Sekreterine sunduğu ve SANA’nın da bir nüshasını ele geçirdiği raporda İnsan Hakları Komisyonunun 22/19 nolu kararında ortaya konulan iddiaları yalanladı.

Raporunda, İnsan Hakları Komisyonunun kararlarında önyargılı yaklaşımının sürmesinin Suriye’de barışçıl bir çözüme katkıda bulunmayacağına işaret eden Bakanlık, bu yaklaşımın yaşanan sorunları daha da karmaşıklaştırmakla birlikte bölge ülkeleri ve batılı ülkelerin silahlı terör gruplarına sağladıkları yardımı örtmeyi hedeflediğini ifade etti.

İnsan Hakları Komisyonunun Suriye’ye yöneltilen itham ve çarpıtmalardan vazgeçmesinin ve bu ithamları asıl sahiplerine yani silahlı terör gruplarına yöneltmesinin zamanının geldiğine dikkat çeken Bakanlık; silahlı terör gruplarının Suriye halkına karşı katletme ve tenkil eylemleri uyguladığını belirtti.

Ayrıca Suriye halkının günlük yaşamında karşılaştığı sıkıntılara büyük önem verdiklerini iddia eden kimi devletlerin uyguladığı ekonomik yaptırımların da eklenmesiyle halkın yaşamının daha da sıkıntılı hale geldiğini belirten Bakanlık, yaptırımların kanser tedavisinde kullanılan ilaçları bile kapsamasına nasıl anlam verilebileceğini sorguladı.

Raporunda İnsan Hakları Komisyonunun kimi devletlerin ve bölgesel grupların Suriyeli ulusal basın araçlarına yönelik uyguladığı yaptırımları görmezden geldiğine işaret ede Bakanlık; Suriyeli meslektaşlarının susturulmaya çalışmasına ses çıkarmayanlar basın özgürlüğünden nasıl söz edebilirler? Sorusunu yöneltti.

Bakanlık; Suriye hükümetinin, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un ülkede yaşanan olaylarla ilgili kararlarında gerçeklerin yansıtılmasına ve herhangi bir dış müdahaleye yer vermeden Suriyeliler arasındaki diyalog temelinde gerçekleşecek bir çözüme ulaşılmasına yardımcı olacak şekilde tarafsızlık ve gerçekçiliğe dayanacağı umudunu dile getirdi.

Raporunda, Suriye’nin içişlerine yönelik dış müdahalelere son verilmesini talep eden Bakanlık; Suriyelileri hedef alan silahlı terör gruplarını destekleyen devletlerin bu desteğini durdurması gereğini vurguladı.

Suriye’de yaşananları; terör, halk evlatlarını katletme, kamu ve özel mülklerin tahrip edilmesi şeklinde özetleyen Bakanlık; bütün bunların dışarıdan silahlandırılan ve finanse edilen silahlı terör grupları tarafından uygulandığını vurguladı.

Suriye’nin BM Temsilcisi Kofi Annan ile tam bir işbirliği yaptığını ve çözüm için sunulan 6 maddelik projenin bütün gereklerini yerine getirdiğinin altını çizen Bakanlık; buna karşılık silahlı terör grupları ve onları silahlandıran-finanse edenlerin bu çözüm projesinin başarısız olması ve ülkede bulunan uluslararası gözlemci heyetinin görevinin sona ermesi için çaba harcamaya devam ettiklerini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı