Genel

Uluslararası insan hakları komisyonu Suriye televizyonunun kapatılması kararını kınadı

Uluslararası İnsan Hakları Komisyonu; dünya devletlerinde basın özgürlüğü ile ilgili Raportör Frank La Rue’nin hazırlamış olduğu raporu tartışmak üzere düzenlediği toplantıyı dün tamamladı.

Suriye’deki duruma ilişkin bentler de içeren raporda Suriye’de bazı gazetecilerin kimi güçler tarafından hedef alındığına işaret edilerek basın araçlarına daha fazla özgürlük verilmesi talebinde bulunulmuş.

Toplantıda Rusya, Çin, Venezüella ve Küba temsilcileri Arap Liginin Arapsat ve Nilsat uydu şirketlerinden Suriye’nin resmi ve resmi olmayan televizyonlarının yayınlarının durdurulmasının talep edilmesi kararını kınadıklarını ifade ederek bu kararın ifade özgürlünün ihlaline yönelik en tehlikeli girişimlerden birini teşkil ettiğini vurguladılar.

Öte yandan Suriye’nin Uluslararası İnsan Hakları Komisyonunda Daimi Temsilcisi Dr. Faysal el-Hamwi; Suriye’nin, topraklarına yasal yollarla girerek gazetecilik mesleğinin onuruna ve nesnellik ilkesine saygılı bir çerçevede faaliyet yürüten gazetecilerin ifade özgürlüğü ve hakkına büyük bir önem verdiğini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu