Suriye Dostları

Uluslararası Kızılhaç Komitesi Suriye’nin Dera kentini ziyaret ediyor

Suriye Arap Kızılayı Başkanı Abdürrahman el-Attar, Uluslararası Kızılhaç Komitesi Başkanı Jakob Kellenberger ve Komitenin Suriye Temsilcisi Marianne Gasser bugün Dera ilinde terör eylemleri neticesinde yaşanan durumlar ve duyulan ihtiyaçları değerlendirme çalışmalarında bulundular.

Kellenberger ile bir araya gelen Dera Valisi Muhammed Halit el-Hanus; Dera’nın tanık olduğu terör eylemleri neticesinde büyük hasarlar meydana geldiğini belirtti.

Vali Hanus; özellikle tarım, altyapı, elektrik, banka, eğitim ve tüketici cemiyetleri gibi bir çok sektörün zarara uğradığını, teröristlerin silah gücüyle memurları, öğrencileri ve işyeri sahiplerini sorumluluklarından engellediklerini vurguladı.

İlgili devlet kurumlarının vatandaşların ihtiyaçlarını karşılama, ilaç ve gıda temin etme, vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamada büyük çabalar harcadığını açıklayan Vali Hanus; uygulanan katı ekonomik yaptırımların halk ve bir çok sektörü olumsuz etkilediğinin altını çizdi.

Valiyle görüşmesi ardından Kellenberger ve ona eşlik eden heyet Kızılay Dera İl Şubesini ziyaret ederek insani yardımlardan bir partiyi teslim etti. Gida ve ilaçlardan oluşan insani yardımların paketler halinde ihtiyaç sahiplerine dağıtılacakları ifade edildi.

SANA’ya yaptığı açıklamada Kellenberger; Şam’da yetkililerle bir araya geldiğini ve temaslarda bulunduğunu ifade ederken, fakat görevini yerine getirmede saha gezileri düzenleme ve durumları yerinde görmeyi tercih ettiğini söyledi.

Kendi tarafından Attar; Suriye Kızılayı ve Uluslararası Kızılhaç Komitesinin işbirliği içinde bir çok bölgede çalışmalarda bulunduklarını ifade ederek işbirliğinin daha da gelişeceğine işaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı