GenelSuriye Düşmanları

Uluslararası örgüt ve kurumların Suriye’deki cinayetleri kınamaları gerekiyor

Suriye İnsan Hakları Şebekesi; uluslararası toplum, BM ve insan hakları örgütlerinden silahlı gruplara silah ve terörist temin etmekle birlikte bunları ülkeye geçirme aracılığı ile Suriye’de şiddeti tırmandırma yönünde harcanılan çabaları kınamalarını talep etti.

bugün yayınladığı ve SANA’nın bir nüshasını aldığı bildirisinde Şebeke; milletlerarası heyetin gelişine eş zamanlı olarak Türkiye, Lübnan ve Libya’dan Suriye’deki terör gruplarına silah ve terörist temin etme aracılığı ile tüm dünyanın gözü- kulağı önünde Suriye’de şiddetin arttığına dikkat çekti.

Bildiride; Türkiye’den şişme deniz botlarıyla gelen teröristlerin Lazkiye sahilinden Suriye’ye girme girişimlerine ilaveten anti tank ve anti uçak füzeleri dahil olmak üzere oldukça büyük miktarlarda nitelikli silah ve mühimmatla yüklü Lütfullah 2 adlı geminin Lübnan kıyılarında yakalanmasının Annan planı ve uluslararası kararlara apaçık bir ihlal teşkil ettiğinin altı çizildi.

Gemide bulunan üç konteynır dolusu gelişmiş ve ağır silah, patlayıcı, füze, roket, gece görüş dürbünleri ve modern muhaberat cihazlarının Suriye’de vahşet dolu terör eylemleri işleyen silahlı gruplara aktarılacağının ortaya çıktığına işaret eden Şebeke; geminin Türkiye, Katar, Suudi Arabistan ve NATO’nun eseri olan Libya’dan geldiğine dikkat çekti.

İnsan Hakları Şebekesi; uluslararası toplum, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve insan hakları örgütlerinden cesurca bir tutum almalarını, bu gibi ihlalleri kınamalarını ve ifşa edilmeleri yönünde çaba harcamalarını talep etti.

Bildirisinin sonunda Şebeke; bu gibi ihlallerin Annan planı, BM Misakı, esas Roma sistemi ve uluslararası tüm kanunlara aykırı düştüğünün altını çizerken, Suriye’de işlenen terör suçlarına katılmak yada kaktı sağlamak için gelen gemi mürettebatı ve sütündeki herkesin uluslararası cinayet mahkemesine sevk edilmeleri talebinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu