GenelYemen Gerçekleri

UNICEF: Suudi Saldırıları Yemen’in sağlık alanındaki 10 yıllık kazanımını yok etti

UNICEF ayrıca Arabistan’ın saldırıları nedeniyle çocukların gıda sıkıntısı çekmesi nedeniyle endişelerini dile getirerek bu çocukların hayati tehlikesi bulunduğunu açıkladı.
Yemen UNICEF temsilcisi Meritxell Relano, salı günü Cenevre’de şu açıklamalarda bulundu: (Yemen’de) Sağlık düzeninin savaş ve ekonomik kriz sebepli bozulması nedeniyle 10 yıl öncesine geri döndük. Ve Yemen’de sağlık alanındaki 10 yıllık kazanımımızı kaybettik.
Bu UNICEF yetkilisi daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: Yemenli sağlıklı doğan her 1000 bebekten 63’ü, 5 yaşına ulaşmadan ölüyor, öyle ki bu rakam 2014 yılında 1000’de 55 idi.
UNICEF Yemen temsilcisi gıda sıkıntısının en çok Saade, Hadide ve Taiz kentlerinde yaşandığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: Bizi asıl endişelendiren şey şiddetli gıda sıkıntısıdır, çünkü çocukların ölümüne neden olmaktadır.
BM Yemen insani konular koordinatörü Jimi Mc Goldric yakın zamanda yaptığı uyarıda, bu ülkede sadece 3 ay yetebilecek kadar buğday stoku kaldığını belirtti.
UNICEF yaptığı açıklamada ayrıca, Arabistan’ın yaptığı saldırılar nedeniyle birçok problemle karşılaşan Yemenlilere yardım edilebilmesi için en az 236.5 milyon dolara ihtiyaç vardır ve bu rakam bugüne kadar bulunamamıştır. Arabistan’ın Yemen’e saldırılarının başlamasından 22 ay geçmesiyle, yaklaşık 1400 çocuk bu saldırılarda hayatını kaybetti.
Verilen bilgilere göre; Arabistan’ın Yemen’e yaptığı saldırılarda aralarında kadın ve çocukların da bulu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu