Genel

Ürdün halkı ülkelerinde ABD askerlerini istemiyor

Ürdün halkı, ABD’nin ülkede bulunan askeri birliklerinden rahatsızlık duyduğunu ifade ediyor.

ABD Savunma bakanlığından bir yetkili AFP haber ajansına, Ürdün’deki askerlerinin sayılarını 1000’e çıkardıklarını söylemişti.

Kudüs Siyasi Çalışmalar Merkezi başkanı Ureyb Rintavi, AFP’ye yaptığı açıklamada, Ürdünlülerin ülkelerindeki ABD askerlerinden, silahlarından ve askeri araçlarından rahatsızlık duyduklarını söyledi.

“Ürdün halkı, ülkedeki ABD askerlerinin varlığını yapılan gizli anlaşmaların ve komşu ülkelere kurulan komploların bir kanıtı kanıtı olduğunu düşünmektedir.”

Rintavi, “Amerika için Ürdün, kendi Ortadoğu stratejileri için anahtar öneme sahip” dedi.

“Amerika, Ürdün’ün güvenliğini düşündüğünü iddia ederek ülkeye 1000 kadar askerini konuşlandırdı. Fakat halk, ülkeyi koruduklarını iddia etmelerine rağmen bu askerleri burada istemiyor” dedi.

Bu hafta başında Wall Street Journal ABD diplomatlarının, CIA’nın bilinmeyen bazı silah depolarından Ürdün’e silah gönderdiğini ve bu silahların ülkenin komşusu olan Suriye’de muhaliflere yardım amacıyla kullanılacağını söylediklerinin haberini yapmıştı.

ABD diplomatları bu habere göre, Washington’un Suriye’de muhaliflere askeri eğitim, küçük silahlar, cephanelik ve muhtemelen anti tank füzeleri göndereceğini söylemişlerdi.

Getiğimiz hafta Ürdün Başbakanı Abdullah Nsur, Los Angelas Times’ta çıkan ABD özel kuvvetleri ve CIA servislerinin Suriye’deki silahlı muhalif grupları Ürdün’ün güneybatısında bulunan Amerikan çöl üssünde eğittiklerine dair haberleri yalanlamıştı.

Başbakan gazetecilere verdiği açıklamada “Bizim ülkemizde Suriyeli muhalif grupların hiçbirine askeri eğitim verilmemektedir, Ülkemizde bulunan tek Suriyeliler mülteci halktır” sözlerini sarfetmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu