Genel

Ürdün’de binlerce kişi, 23 Ocak’ta yapılacak genel seçimleri protesto etti

Ürdün’de binlerce kişi, 23 Ocak’ta yapılacak genel seçimleri protesto etti.

Başkent Amman’da binlerce kişi, ”Halk meşruiyeti cuması” adı altında genel seçimleri protesto etmek amacıyla sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin davet ettiği gösteriye katıldı.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı Genel Sekreteri Hemmam Said’in Cuma hutbesiyle başlayan protestolarda göstericiler, ”İşte, özgürlük düşmanlarına karşı barışçıl devrim” şeklinde slogan attı. Said, hutbesinde gösterilerin ve reform isteklerinin devam edeceğini vurguladı.

Ürdün’de meclis, muhalefetin karşı çıkmasına rağmen Temmuz 2012′de seçim kararı almış, 4 yıl arayla gerçekleştirilen genel seçimin, Kral Abdullah’ın ekim ayında meclisi feshetmesinin ardından 23 Ocak’ta yapılmasına karar verilmişti.

Temmuz ayında kabul edilen yeni seçim kanununa göre, seçmenlerin yerel ve genel liste için 2 kez oy kullanma hakkı olacak.

Yerel listede her seçmen sadece kendi bölgesindeki adaya oy verebilecek. Genel listede ise ülke çapında milletvekili adayı olanlar için oy kullanılabilecek. Adaylar, listelerden sadece birinde aday olabilecek.

Yeni seçim kanununda, eskiden 120 olan milletvekili sayısı 150′ye çıkarıldı. Bu milletvekillerinden 27′si genel listeden seçilecek. Mecliste 15 koltuk da kadın milletvekillerine ayrıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı