Filistin

Uzmanlar, Gazze’deki ortak askeri tatbikatın siyasi ve askeri mesajlar taşıdığını belirtiyor

Gazze’deki Filistinli gruplar dün, coğrafi kapsam ve katılım boyutu bakımından türünün ilk örneği olan ortak bir askeri tatbikat düzenledi.

Fetih hareketi hariç Gazze’deki diğer Filistinli grupların askeri kanatlarını çatısı altında barındıran “Direniş Grupları Ortak Operasyon Odası” tarafından gerçekleştirilen tatbikatın amacı, savaşçıların yeterliliğini ve çeşitli koşullarda savaşma hazırlığını artırmak olarak duyurulmuştu.

“Sert Köşe” olarak adlandırılan tatbikat, İsrail’in kara, hava ve denizden saldırılarına karşı koymaya yönelik birden fazla senaryo ile başa çıkmayı simüle ediyor.

İslami Cihad Hareketi’nin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri’nin Sözcüsü Ebu Hamza, dün düzenlediği basın toplantısında, tatbikatın, direniş gruplarının askeri kanatları arasındaki ortak çalışma ve iş birliğini artırmayı hedeflediğini söylemişti.

Tatbikatı, “direnişin savaşa hazır olma durumunu kalıcı olarak artırma çabalarının somutlaşmış hali” şeklinde de ifade eden Ebu Hamza, çeşitli senaryoların uygulanacağı tatbikatta gerçek mühimmat kullanılacağını aktarmıştı.

Tatbikatla, “direnişin halkının savunmaya hazır olduğu” ve “halka yönelik herhangi bir savaşa karşılık verme konusunda ortak karar alabilme gücüne sahip oldukları” mesajını verdiklerini kaydeden Ebu Hamza, İsrail’i Filistin halkına karşı herhangi bir saldırıya kalkışmaması konusunda uyararak “Aksi takdirde karşısında güç ve birlik bulacaktır.” ifadesini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu