GenelSuriye Dostları

Vahidi: Türkiye ve Suriye sorunlarını diyalogla çözmeli

İran İslam Cumhuriyeti Savunma Bakanı Ahmed Vahidi, Türkiye ve Suriye sınırındaki gerilimin hiçbir şekilde bölge barışı ve güvenliğinin yararına olmadığını ve sınırda gerginliği azaltmak gerektiğine işaret ederek, Ankara ve Şam’ın sorunlarını müzakere ve diyalog yoluyla çözmeleri gerektiğini belirtti.

Bakanlar kurulu toplantısından sonra basın mensuplarına konuşan Vahidi “bu konu, komşu ülkelerde ve sınırlarda gerginliği önemsiz değerlendirmemek gerektiğini gösteriyor çünkü bu, daha büyük bir soruna dönüşebilir ve bölge ülkelerini daha büyük bir kaosa sürükleyebilir” dedi.

“Türkiye’nin, uçağının Suriye topraklarına girdiğini onayladığı dikkate alındığında NATO’nun sert tutumunun nedeni ne?” şeklindeki bir soruya Vahidi şu yanıtı verdi: “bu tutum, NATO’nun siyasî tavrından kaynaklanıyor. Genel olarak Suriye’ye yönelik Batı ülkelerinin sergilediği tutumun doğru olmadığını söylemek lazım. Önemli husus, iki Müslüman ülkenin ilişkilerinin, Batılı ülkeler tarafından belirlenmemesidir aksine bu ülkeler kendi sorunlarını kendileri çözmeli. İki ülke arasında bir gerilim yaşandığında yanlışlıkla bile olsa bir uçağın karşı ülkenin hava sahasını ihlal ettiğinde o ülkenin tepki göstermesi gayet doğaldır.”
Sorunu çözmek gerektiğini vurgulayan Vahidi, sınırlardaki gerilimi azaltmak gerektiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı