GenelSuriye Dostları

Velayeti: Barzani hatasını telafi etmeli

İran Nizam Maslahatını Belirleme Konseyi üyesi Velayeti, Kerkük gelişmelerine işaretle, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin hatalarını kabul edip telafi etmesi gerektiğini belirtti.

Fransa Suriye Özel Temsilcisi Frank Jule ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Nizam Maslahatını Belirleme Konseyi üyesi Ali Ekber Velayeti, Irak Kürdistanı’ndan çoğunluğun Mesut Barzani’nin girişimlerine karşı olduğunu, bu yüzden Kürtler’in neredeyse hiç çatışma yaşanmadan Kerkük’ü Irak güçlerine teslim ettiklerini ifade etti.

Velayeti ayrıca İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu’nun Kerkük harekatını komuta ettiğine dair iddiayı da tekzip ederek, Irak hükümetinin güçlü ve halkının da birlik olduğunu belirterek, Irak ordu ve halk güçlerinin IŞİD karşısında cesaret ve kifayetini gösterdiğini kaydetti.

Nizam Maslahatını Belirleme Konseyi üyesi ayrıca Suriye gelişmelerine işaretle, ABD’nin bu ülkede askeri üs kurmaya ve Suriye’yi bölmeye çalıştığını, ancak Irak’ta olduğu gibi burada yenileceklerini ifade etti.

Velayeti, İran’ın Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü desteklediğini de vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu