GenelSuriye Dostları

Velayeti: Kırmızı çizgi korunursa Viyana’da aktif oluruz

Düzenin Yararını Teşhis Konseyi’ne bağlı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Ali Ekber Velayeti, İran’ın Viyana’da yapılacak Suriye konulu toplantıya katılmasının geri adım atma olarak nitelendirilmemesi gerektiğini bildirdi.
İran’ın Suriye halkına her türlü yardım yapmak için elinden geleni yaptığına işaret eden Velayeti, savunma alanıyla birlikte siyasi yönden de Suriye’yi bir müttefik olarak desteklediklerini kaydetti.
Hiç kimsenin Suriye’nin iç işlerine karışmaması gerektiğini ve bu Suriye geleceğini belirleyen unsurun bu ülke halkı olduğunu vurgulayan Velayeti, İran’ın Viyana müzakerelerine katılma ön koşulunun kırmızı çizgilerin korunması olduğunu ifade etti.
Bütün herkesin İran olmadan Suriye’de siyasi çözüm yolunun imkansız olduğunu bildiğini belirten Velayeti, siyasi çözüm yolunun da Suriye halkının haklarının korunması ile devreye sokulabileceğini söyledi.
İran’ın Suriye halkı ve devletinin karşı çıktığı her türlü yöntemle muhalif olduğunu dile getiren Velayeti, sadece bu ülkenin devlet ve halkının istediği çözüm yolunun kabul edilir olduğunun altını çizdi.
Amerika’nın açıkça İran devletine karşı olduğunu dile getirdiğini de söyleyen Velayeti, bu ülkenin gerçek arenada da İran’ın bağımsızlığına karşı çıktığından dolayı istiklal ve bağımsızlığın önemine değindi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu