GenelSuriye Dostları

Velayeti: Türkiye, Astana Görüşmeleri ile Suriye’nin meşru bir devlet olduğunu kabul etti

Velayeti:”Astana oturumu tüm muhaliflerin Suriye devletinin yasal ve meşru bir devlet olduğunu kabul ettiklerini gösteriyor.”

Ali Akber Vilayeti Iraklı Ezidiler’i ziyaret etme esnasında kendisinden sorulan ‘’Sizin Astana oturumunun düzenlenmesi ve Türkiye, Rusya ve İran’ın 3’lü anlaşması konusundaki yorumunuz nedir?’’ sorusuna şöyle yanıt verdi: “Suriyeliler’in ve IŞİD ile El-Nusra dışındaki Suriyeli muhaliflerin Ateşkesi kabul etmeleri ve ilerde Suriye hükumetinin düzeninde olmayı kabul etmeleri önemli ve etkili bir iş. Birinci derecede önümüzdeki oturumun Ateşkesin devam etmesini sağlamasını umuyoruz ancak bu oturumun gerçekleşmesi ile beraber tüm ihtilaflar ve sorunların çözülmesini beklemek mantıksız ve yanlıştır.”

Vilayeti açıklamasını şöyle sürdürdü: “Suriyeli muhalifler ve Suriye düşmanları hedeflerine varmaktan vazgeçmediği sürece siyasi müzakereleri kabul etmiyorlardı. Halep zaferi bu konuda önemli bir değere sahip. Astana oturumu ister Türkiye Cumhuriyetinin ister bu ülkeye uyan muhalif grupların ve hatta oturumda hazır olmayan ülkelerin doğrudan veya dolaylı yollardan Suriye hükumetinin meşruiyetini kabul ettiklerini gösteriyor.”

Ali Ekber Vilayeti açıklamasını şöyle sonlandırdı: “ABD başta olmak üzere Batı ülkelerinin Suriye muhaliflerini yönlendirme konusunda ve onları destekleme konusunda önemli pay sahibi olduklarından dolayı İran onların oturumda bulunmalarına karşı çıktı. İran’ın ABD’nin oturuma katılmaması kararı Suriye devleti ile konuşulmuştu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı