Genel

Velid El Muallim: Suriye Özgürlükte Model Bir Ülke Olacak

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el-Muallim Suriye’nin; gözlemci heyet raporundaki içeriğin, dışarıda üzerinde anlaşmaya varılan planın süreçlerini Suriye’ye karşı uygulamaya çalışan bir kısım Arapların hoşuna gitmeyeceği sonucuna vardığını söyledi.

Muallim bugün Şam’da düzenlediği basın konferansında; Arap Ligi bakanlar düzeyindeki kurulunun son olarak düzenlediği toplantı gündeminde tek bent olmasına rağmen, Ligin gözlemci heyetin raporunu gerektiği gibi dikkate almadığını belirtti.

Lig Kurulunun kararını eleştiren Muallim; “bu karara ilişkin denilebilecek söz; bir kimsenin sahip olmadığı bir şeyi başkasına vermesi mümkün değildir..” şeklinde konuştu.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Muallim; Suriye’nin bunu kabul etmeyeceğini bilmelerine rağmen Lig Kurulunun gözlemci heyetin raporunu Suriye’nin egemenlik-bağımsızlığını ihlal eden siyasi bir raporla değiştirdiklerini ifade etti.

Suriye’nin Arap çalışma planı ve gözlemci heyet protokolü çerçevesinde üstüne düşen sorumluluğu yerine getirdiğini belirten Muallim; heyet raporunun da bunu kanıtladığını söyledi. Muallim; onlara diyebiliriz ki; “Bizler Suriye’de, rüzgarın sarsamayacağı bir dağız..” şeklinde konuştu.

Muallim; iradesi çalınmış bir şekilde Suriye’nin geleceğini Suriye halkının iradesinden uzak bir şekilde şekillendirmeye çalıştıklarını belirtirken; Suriye’nin tarih boyunca Araplığı ve İslam’ı öğreten ve bunlara ışık tutan bir meşale olduğunu, şimdi de onlara demokrasi ve çoklu sistemi öğreteceğini söyledi.

Suriye’de yakın bir süreç içinde referanduma sunulacak anayasa taslağının Suriye’den bir model teşkil edeceğini ve Suriye’yi yenilenmiş daha güçlü bir ülke haline getireceğinin altını çizen Muallim; “ülkelerinde hiç bir zaman böyle bir demokrasinin uygulandığını görmediler.. ülkelerinde böyle bir demokrasinin bulunduğu konusunda onlara meydan okuyorum..” dedi.

Muallim Suriye’de çözümün; Arap Liginin çıkardığı Suriye’nin mutlak bir şekilde reddettiği kararın içinde olmadığını vurgulayarak; çözüm sadece ve sadece Suriyeli olduğunu ve Suriye halkının çıkarlarından kaynaklandığını ifade etti. Ayrıca bu çözümün; Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın ilan ettiği kapsamlı reform sürecinin uygulanmasıyla birlikte Suriye’nin çağrıda bulunduğu ulusal diyaloga dayalı olduğuna dikkat çekerek, el-Esad’ın hemen bu diyaloga başlamaya hazır olduğunu da ilan ettiğine işaret etti.

Silahlı grupların bir kısım bölgelerde fesat ve bozgunculuk eylemlerinde bulunduklarını, öldürme ve sabotaj eylemleri gerçekleştirdiklerini ifade eden Muallim; Suriye hükümetinin bu sorunu çözmede uygun gördüğü icraatları almasının, üstüne düşen bir sorumluluk olduğuna dikkat çekti.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Muallim; Suriye’nin içerde ve dışarıda maruz kaldığı durumlar karşısında yönetim tutumunun güçlü olduğunu belirterek; hükümetin silahlı terör gruplarına kararlı ve kesin bir şekilde karşı koyacağını söyledi.

Muallim; Rusya’nın, Suriye’nin içişlerine her hangi bir müdahaleye izin vermesinin mümkün olmadığını, bunun Rusya için kırmızı bir çizgi olduğunu belirtirken; “Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mihail Bogdanov ile görüşmemde Rusya tutumunun sıcak olduğunu, Suriye ve Rusya arasındaki ilişkilerden kimsenin kuşku duyamayacağını sezinledim.. çünkü bu ilişkiler derin tarihi köklere dayanıyor..” dedi.

Arap gözlemci heyetinin Suriye’ye gelmesinden beri ordu ve asayiş güçlerindeki şehit sayısının üçe katlandığına dikkat çeken Muallim; silahlı terör gruplarının heyetin varlığını fırsat kullandıklarını söyledi.

Suriye’nin istikrarı ve vatandaşların güvenliğini sağlama amacıyla durumları kesin bir şekilde çözmenin hükümetin vacibi olduğunu belirten Muallim; heyet raporunun Suriye’nin elinde resmi bir belge haline geldiğini vurguladı. Muallim; Suriye’ye karşı plana bağlanan ve bu planı uygulamaya çalışanların gözlemci heyet başkanı Muhammed Dabi’den vicdanını canlı tutmasını istemediklerini söyledi.

Suriye’ye uygulanan yaptırımlara değinen Muallim; bu yaptırımların Suriye halkını olumsuz etkilediğini fakat siyasi durumu etkilemediğini ifade etti. Muallim; Suriye tanık olduğu kriz nedenlerinin yüzde ellisinden fazlasının ekonomik nedenler olduğunu, vatandaşların çektiği sorunların ülkeye uygulanan yaptırımlardan olduğunu açıkladı.

Muallim; Suriye’ye karşı ekonomik yaptırımları uluslararası boyutlara taşımanın eldeki verilere ışığında güvenlik konseyinden zor geçebileceğine işaret ederek, güvenlik çözümünün gereklilik neticesinde dayatıldığını vurguladı. Aynı zamanda bu gerekliliğin günümüzde daha açık bir hal aldığını ve halkın temel talebi olduğuna dikkat çekerek, fakat bunun tek çözüm olmadığını ekledi.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı; uluslararası güvenlik konseyine gitme kararı almalarıyla Arap Ligi rolünün sona erdiğini belirtti.

ABD’nin tüm platformlarda ve her yerde tırmandırma politikası izlediğini söyleyen Muallim; körfezde üsleri olmasına rağmen Amerikan savaş uçakları taşıyıcılarının bölgede olmasının gerginliği tırmandırmayı amaçladığını kaydetti.

Muallim; reform programına ilişkin zaman cetvelinin ilan edildiğine ve bu reformların sözü geçen zaman cetveli çerçevesinde uygulanacağını belirtti.

Suriye ve İran arasındaki ilişkilere de değinen Muallim; iki ülke halkının çıkarlarına hizmet eden sağlam, güçlü ve derin olduğunu kaydetti. Aynı zamanda Suriye’nin tanık olduğu bu krizde İran’ın olumlu bir tutum takındığını, fakat bir kısım Arapların ise Suriye’ye karşı komplo yaptıklarını dile getirdi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Suriye’ye karşı günübirlik açıklamalarda bulunduğunu ifade eden Muallim; Davutoğlu’nun yaptığı her açıklamaya Suriye’nin yanıt verecek zamanı olmadığını belirtti. Muallim; Recep Tayyib Erdoğan başkanlığındaki Türkiye hükümetinin Suriye’ye karşı düşmancı bir politika izlediğini, dolayısıyla Suriye’nin bu hükümetten beklediği bir şey olmadığını açıkladı.

Muallim; Arap zirvesine çağrı yapacak tarafın Arap Ligi olduğunu, uygulayacak tarafın ise Irak olduğunu söylerken; “ Arap Liginin Suriye’nin üyeliğini dondurması ardından, bir kısım körfez ülkelerine ilişkin alınacak kararlarda zorunlu şahit olmayacağımız için mutluyum..” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı