Genel

Velid El’Muallim: Suriye’nin jeopolitik konumu daha iyi oldu

Suriye dışişleri bakanı Velid El’Muallim, Suriye, İran, Çin, Rusya ve Hindistan’ın geçmişe göre konumlarının daha iyi olduğunu söyledi.

Velid el’Muallim, Pekin’de  Lübnan el’Meyadin kanalına verdiği demeçte, İdlib eyaletindeki duruma temasla, İdlib’in Suriye’nin bir eyaleti olduğunu ve Suriye ordusunun bu bölgedeki girişiminin de bu çerçevede gerçekleştiğini ve Suriye’nin hedefinin kendi topraklarını kurtarmak olduğunu söyledi.

Bu arada Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşşar el Caferi İdlib’in büyük çoğunluğunu ele geçiren ve uluslararası terör örgütleri listesinde yer alan Nusra Cephesinin İdlib’te yüz binlerce sivil insanı canlı kalkan olarak almaya ve bu siviller hakkında çirkef suçlar işlemeye devam ettiğini belirtti.

BM Güvenlik Konseyinin düzenlediği oturumda konuşan Caferi; İdlib’te bulunan terör örgütlerin civarlarında bulunan belde ve köylere karşı vahşi saldırılarını sürdürdüklerini belirtti. Caferi söz konusu terör örgütlerin son olarak Halep kırsalının güneyi Vudayhi Köyüne karşı düzenlediği katliama dikkat çekerek, bu vahşet dolu terör saldırısında düğün esnasında 12 sivil vatandaşın şehit, 16 vatandaşın da yaralı düştüklerine vurgu yaptı.

Teröristlerin havan roketleri ve füzelerle civarlardaki belde ve köylere gaddarca saldırmalarına dikkat çeken Caferi; bu saldırılar sonucunda masum vatandaşların yaşadıkları dehşet, korku ve insani durumlara ışık tuttu.

Caferi radikal teröristlerin tekfirci ve radikal ideolojilerine karşı çıkan herkesi düşman sayıp insanlık dışı vahşetlerde bulunduklarını belirtti.

Türkiye’nin İdlib’te radikal teröristlere kimyasal ve biyolojik silahlar dahil temin ettiği askeri ve lojistik desteğe dikkat çeken Caferi; son olarak İstanbul üzerinden Libya’dan getirilen kimyasal silahlara vurgu yaptı.

Medya ve uluslararası platformlarda Suriye’ye karşı yürütülen hamlelere dikkat çeken Caferi; insani durumlar, terörle mücadele ve benzeri konularda gerçeklerin çarpıtılıp kamuoyunun kandırılmasına son verilmesi önemini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu