Genel

Velid Muallim Rusyayı ziyaret etti

Suriye ve Rusya yönetimleri arasındaki daimi koordinasyon ve görüş alışverişi kapsamında Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el-Muallim bugün Rus Mevkidaşı Sergey Lavrov’un daveti üzerine St Petersburg kentini ziyaret etti.

Muallim ve Lavrov iki ülke arasındaki ilişkilerin yanında Suriye’de mevcut durumlara odaklanan olumlu ve yapıcı görüşmelerde bulundular.

Annan planının desteklenmesi ve BM gözlemciler heyeti ile Suriye hükümeti arasındaki işbirliğinin sürdürülmesi gereği üzerinde görüş birlinin sağlandığı görüşmede iki taraf kaynağı ve tarafı ne olursa olsun şiddete son verme yönünde çabaların yoğunlaştırılması öneminin altını çizdiler.

Lavrov; her hangi bir dış müdahale olmaksızın Suriye halkının bizzat kendi elleriyle krizi barışçıl yollarla aşma yönünde Rusya’nın sabit tutumuna bir kez daha vurgu yaptı. Kendi geleceğini belirleme hakkının sadece ve sadece Suriye halkına ait olduğunu ifade eden Lavrov; Annan planının uygulanmasını pekiştirme amacıyla Cenevre’de düzenlenmesi kararlaştırılan Suriye konulu toplantıya hazırlık icraatları hakkında Muallim’e bilgi sundu.

Bu bağlamda iki taraf; toplantı gündeminin tüm tarafların Annan planına bağlılık göstermelerine odaklanması gereğini üzerinde anlaştılar. Taraflar bu bağlılığın başında silahlı gruplara silah ve finans temin etmeye son vermenin yanında barınak sağlamamanın yer alması gerektiğini kaydettiler. Bunların Suriye’nin yönetiminde ulusal bir diyaloga giriş teşkil etmesi ve Suriye’nin egemenliği bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün korunması temelinde krizden çıkışa çaba harcanması gereğine anlaştılar.

Bakan Muallim; Rusya Başkanı Vladimir Putin ve Rus mevkidaşının açıklamalarına ek olarak, Lavrov’un görüşmede yansıttığı Rusya’nın tutumundan memnuniyetini ifade etti.

Suriye ve Rusya arasındaki işbirliği ve koordinasyonu öven Muallim; bunların iki taraf çıkarlarına ek olarak bölgenin güven-istikrarına hizmet ettiğini belirtti.

Görüşmeye Cumhurbaşkanlığında Siyasi ve Basın Danışmanı Büseyna Şaban ve Suriye’nin Moskova Büyükelçisi Riyad Haddad Katıldılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu