Genel

Velid Muallim: Teröristlere destek kesilirse Suriye sorunu biter

Suriye Dışişleri Bakanı, Suriye’de teröristlere destek veren ülkelerin bu desteklerini kesmeleri durumunda uzun zamandır devam eden ülke krizinin birkaç hafta içinde tamamlanabileceğini söyledi.
BM Genel kurul oturumu sonrası Rusya televizyonuna konuşan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Türkiye, Arabistan ve Katar gibi bazı bölge yönetimlerinin Suriye meselesinin diplomatik yollarla çözümlenmesini istediklerini iddia ettiklerini ancak aynı zamanda Suriyedeki teröristlerin maddi ve silah ihtiyaçlarını karşıladıklarını ve Suriye krizini daha da şiddetlendirdiklerini söyledi.
Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ayrıca, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın erken istifası konusunun gündemde olmadığını açıkladı.
BAE televizyonu Sky News Arabia’ya demeç veren Muallim, “Esad, 2014 yılı ortalarında yapılacak devlet başkanlığı seçimlerine kadar Suriye’nin meşru devlet başkanı olarak kalacak. Kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.
Esad’ın gelecek seçimlerde aday olup olmayacağı sorusunu yanıtlamayı reddeden Suriyeli bakan, hükümetin Cenevre-2 konferansına katılmaya ve muhalefetle diyaloga girmeye hazır olduğunu teyit etti.
Öte yandan Batı ve bazı Arap ülkelerin desteklediği başta Ulusal Koalisyon olmak üzere dış muhalefeti sert bir şekilde eleştiren Muallim, “ABD’den Suriye’yi vurmasını talep ettiğinde Suriyelilerin gözünden düştü.” ifadesini kullandı. Bakan, Suriye’nin iç muhalefetinin ise ulusal çıkarları savunduğunu ve Cenevre-2 konferansında temsil edilmesi gerektiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı