GenelSuriye Dostları

Venezüella ve Küba terörü destekleyen ülkeleri kınadı

Venezüella ve Küba Suriye’de terörü destekleyen ülkeleri kınarken Suriye’nin egemenliğine ve saygı duyma ve içişlerine müdahale etmeme konusunda çağrıda bulundu.

Venezüella’nın BM Daimi Temsilcisi Jorge Valero; ülkesinin Suriye’deki teröristlere fon sağlayan ve destek olan ülkeleri şiddetle kınadığını ifade ederken, bazı ülkelerin terörle mücadele ederken aynı zamanda teröristlere nasıl finans ve her türlü yardım ile birlikte Suriye’ye girişlerini kolaylaştırdıklarını sordu.

Venezüellalı diplomat, Suriye krizinde siyasi çözüme ulaşmak amacıyla şiddetin durdurulması ve gerçekçi bir seçenek olan Cumhurbaşkanı Beşar Esad tarafından önerilen krize siyasi bir çözüm programının göz önüne alınması konusunda çağrıda bulundu.

Küba’nın BM Daimi Temsilcisi Oscar Leon ise “BM Güvenlik Konseyi rejim değişikliği için bir araç olmamalıdır.Şiddete değil, barışa teşvik etmelidir.” dedi.

Leon ülkesinin “sivilleri koruma” teriminin kullanılmasını jeopolitik amaçlar için manipüle edilmesini kabul etmediğini dile getirerek Suriye halkının iç işlerine herhangi bir müdahale olmadan kendi kaderini tayin etme hakkının olduğunu vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı