GenelSuriye Dostları

Venezüella’dan Suriye’ye kayıtsız şartsız destek geldi

Venezüella Üniversitesinde düzenlenen Suriye ile dayanışma forumuna katılan Venezüellalı akademisyen ve şahsiyetler, Suriye’ye yönelik yabancı müdahaleyi kati şekilde reddettiklerini ve maruz kaldığı saldırıyla mücadelesinde Suriye’nin yanında olduklarını belirtti.

Venezüella Üniversitesinin Simon Bolivar salonunda “Suriye ve Emperyalizm ve Siyonizm’in Ortadoğu’da Demokrasiyi Yayma Sahte Savaşı” başlığı altında düzenlenen foruma katılanlar, Suriye’ye kayıtsız şartsız mutlak destek verdiklerini dile getirerek tüm özgür dünyanın ve Venezüella halkının Suriye ve halkıyla aynı hendekte yer aldığını söyledi.

Foruma katılanlar, batının hegemonyacı emellerinin son günlerde çılgınca canlanıp bağımsız ülkelere savaş açmaya ve meşru yönetimleri devirerek istila etmeye başladığına dikkat çekti.

Ortadoğu davalarında uzman Venezüellalı siyasi yorumcu Miguel Küba, Suriye’nin bugün dünyada özgürlük mücadelesinin başını çektiğini söyleyerek Libya’ya yapılan emperyalist senaryosunun tekrarlanamayacağını ve Libya halkına yapılan saldırının Suriye halkına yapılamayacağını vurguladı.

Diğer yandan Venezüellalı Tarihçi ve Filozof Vladimir Acosta, emperyalist güçlerin uygar ve aydın Arap şahsiyetine demokrasiyi yayma gerekçesiyle aleni bir savaş açtığını belirterek Suriye’ye yönelik emperyalist Amerikan saldırının arkasında siyasi coğrafyayla ilgili nedenlerin yattığına dikkat çekti.

Arap Körfez ülkeleri ve batılı ülkelerin insan haklarını savunma yönünde sergiledikleri ikiyüzlülüğün ortada olduğuna değinen Acosta, batılı ülkelerin Suudi Arabistan ve Katar gibi demokrasi unsurlarına sahip olmayan Arap ülkelerini desteklediğinin altını çizdi.

Bu arada Siyasi Analist Basim Tacettin, pek çok tarafın İsrail ve batı ajandalarına hizmet kapsamında Suriye’ye yönelik komploya karıştığını bildirerek batının ikiyüzlülüğü ve çifte standartlı politikalarına dikkat çekti.

Suriye’nin Venezüella Büyükelçisi Gassan Abbas ise, batının bölgedeki emellerinin halkın zenginlik kaynaklarına el koyma hedefi taşıdığını söyleyerek bazı Arap ve batılı ülkelerin Suriye’ye silah kaçırdıklarını ve şiddet yaratmak amacıyla silahlı grupları finanse ettiklerini bildirdi.

Bilindiği üzere Dayanışma Forumu, Halk Katılımı İçin Gezici Forum, Halkların Direnişi Haber Ajansı, Siyasi ve Devlet Yönetimi Hazırlık Programı, Halk Katılımı İçin Gezici Forum Öğrenci Destek Komitesi, Venezüella Üniversitesi, Afrika Araştırmaları Fakültesinin daveti ve Suriye’nin Venezüella Büyükelçiliğinin koordinasyonuyla düzenlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı