Suriye Dostları

WFB: Trump İran’ın ağır su alıcılarına yaptırım uygulayacak

Amerika’da yayımlayan Washington Free Beacon WFB dergisi Pazar günkü sayısında ABD Başkanı Donald Trump şimdi de İran’da üretilen ağır su alıcılarına yaptırım uygulama peşinde olduğunu yazdı.

Amerikalı bir kaç yetkiliye dayandırdığı haberine bu konuya temas eden Washington Free Beacon dergisi, Trump yönetimi İran’ın ürettiği ağır suyun yabancı alıcılarına yaptırım uygulayarak böylece İran’ın ağır su ihracatını da engellemek istediğini yazdı.

Amerikalı yetkililer Washington Free Beacon dergisine yaptıkları açıklamada, İran ağır su ihracatı ile milyonlarca dolar gelir elde edebileceğini belirttiler.

Amerika yönetimi Bercam nükleer anlaşmasından çekildikten sonra nükleer yaptırımları yeniden dayattı, ayrıca anlaşmada İran ile nükleer iş birliğini öngören bazı maddelerin muafiyet süresini de uzatmadı.

Oysa Amerika’nın bu tür uygulamaları hem Bercam anlaşması ve hem bu anlaşmayı onaylayan BM güvenlik konseyinin 2231 sayılı kararnamesine aykırıdır.

Bercam nükleer anlaşmasının bir maddesi, nükleer ülkelerin İran ile barışçıl nükleer faaliyetlerde iş birliği yapmasıdır.

Amerika bu anlaşmayı Obama döneminde imzaladığı halde Trump döneminde anlaşmaya karşı çıkarak sonunda da 8 Mayıs 2018’de anlaşmadan tamamen çekildi. Amerika Başkanı Trump’ın bu kararı iç ve dış çevrelerde büyük tepki uyandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu