Genel

Yabancı müdahale olmadan Suriyeliler kendileri bir çözüm bulmalıdır

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari Suriye’de krizi çözme çabalarında her hangi bir yabancı müdahale olmadan bizzat Suriyelilerin kendileri arasında siyasi bir diyalogun temel alınması ve askeri müdahalenin uzak tutulması önemini vurguladı.

Rusya Bugün Kanalı Zebari’ninTokyo’da düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamadan naklen; Suriye’de çözümün kesinlikle siyasi olması ve bu siyasi çözümün mutlak bir şekilde Suriyeliler tarafından üretilmesi gereğini aktardı.

Zebari çözümün yabancı ülkeler tarafından dayatılmaması yada paket halinde gelen bir yöntemin Suriye’de uygulanmaya kalkışılmaması gereğini ifade ederken Suriyelilerin bizzat kendilerinin ülkelerinde çözüm üretebileceklerini ifade etti.

BM Suriye temsilcisi Kofi Annan’ın altı maddelik planın uygulanması konusunda sadece ve sadece uluslararası güvenlik konseyi önünde sorumlu olduğuna işaret eden Zebari; başka tarafların bu konuda ilgileri olmadığını söyledi. Zebari dolayısıyla başka icraatlar önerme ve incelemenin sadece ve sadece güvenlik konseyinin inisiyatifinde olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı