Filistin

Yahya Es-Sinvar: Gazze’ye girişleri durdurmamız imkânsız

İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın Gazze Sorumlusu Yahya es-Sinvar, koronavirüs nedeniyle Gazze’ye girişleri durdurmanın imkânsız olduğunu söyledi.

Hamas’a ait El-Aksa televizyon kanalına konuşan es-Sinvar, Gazze’de 400’e yakın kanser hastası olduğuna dikkat çekerek, “İnsanlığımızdan soyutlanmadıkça girişleri kapatamayız” ifadelerini kullandı.

İşgal altındaki Batı Şeria’ya kıyasla Gazze’ye koronavirüsünün girmesini önlemenin daha kolay olduğunu belirten es-Sinvar, “Korunavirüsünün Gazze’de yayılmasının önüne geçmeye yönelik alınabilecek tedbirleri görüşmek üzere ilk toplantımızı 5 Şubat tarihinde gerçekleştirdik” İfadelerini kullandı.

Virüsün baş gösterdiği ülkelerden gelen misafirlerin karantinaya alınmasının gerekli bir durum olduğu değerlendirmesinde bulunan es-Sinvar, “Yaptığımız görüşmeler neticesinde iki gün içinde, karantina işlemlerine tahsis edilmek üzere Refah Sınır Kapısında bir karantina merkezi inşa etme kararı aldık ve projenin hayata geçirilmesi için gerekli çalışmalara da hızlı bir şekilde başladık” şeklinde konuştu. 

Es-Sinvar, yurtdışından gelecek olan misafirlerin zorunlu karantina altına alınacakları Rafah Sınır Kapısı’ndaki karantina merkezinin 54 odalı olacağını ve toplam maliyetinin 130.000 $ olduğunu açıkladı. 

Hamas’ın Gazze Sorumlusu Yahya es-Sinvar konuşmasının devamında şu sözleri ekledi:

“ Mart ayında kovid-19 salgınının yayıldığı ülkelerden gelenler, kronik hastalıkları olanlar ve yüksek risk grubunda bulunan herkesi zorunlu karantina altına alma kararı aldık. Yurtdışından gelen ancak bu kapsamda olmayanların ise evlerinde karantinaya gireceklerine dair bir sözleşme imzalamaları karşılığında girişlerine izin vermeyi uygun gördük.

Sonrasında zorunlu ev karantinasının yeterli olmadığı ve sadece bir vakanın bile Gazze’ye girişi durumunda diğer bütün vatandaşlarımızın risk altında olacağını düşününce 14 Mart itibariyle herhangi bir ayrım yapmadan yurtdışından gelen herkesi belirlediğimiz merkezlerde zorunlu karantinaya almaya başladık.

Vatandaşlarımızın, aldığımız kararları uygulama noktasında gösterdikleri ehemmiyeti, direnci kırmak istememekle birlikte şu ana kadar enfekte vakaların tamamını izole etmeyi başardığımızı ifade etmek istiyorum.

Zorunlu karantina uygulamasının çok zor bir uygulama olduğunu ve bunun sonucunda eleştiriyle karşı karşıya kalacağımızı biliyorduk ancak bu zor kararı almamız vatandaşlarımızın can güvenliği bakımında zorunlu bir durumdu.

Bu televizyon programını, halkımızın kalbinin mutmain olmasını arzu ettiğimiz için gerçekleştirdik. Aldığımız kararlar hakkında sizleri bilgilendirdik el ele vererek bu krizi beraber atlatacağız Allah’ın izniyle. 

Sağlık Bakanlığı yöneticilerine, hastane odalarında virüse karşı ilk cephede savaşan doktorlar ve hemşirelerimize ve bize destek veren bütün halkımıza teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu