Genel

Yayın durdurma kararı gerçeklerin kamuoyuna ulaşmasını engellemeyi hedefliyor

Enformasyon Bakanlığı, Arap Ligi Kurulunun Arabsat ve Nilesat uyduları üzerinden yayın yapan Suriye kanallarının yayınlarını durdurma kararının ABD ve batıya bağımlı Körfez ülkelerinin riayetindeki psikolojik terör savaşını sürdürme kapsamında geldiğini belirtti.

Bakanlık dün yayınladığı bildiride, söz konusu kararın Suriye’de yaşanan gerçeklerin yerli ve dünya kamuoyuna aktarılmasını engellemeyi hedeflediğini bildirdi.

Kararı basın ve ifade özgürlüğüne yapılmış eşi görülmemiş bir saldırı olarak nitelendiren Enformasyon Bakanlığı, ABD’nin Suriye ulusal basınına yönelik yaptırımları kapsamında yer aldığını, uluslar arası kanunlar, mesleki normlar, medya etik kurallarına aykırı olduğunu kaydetti.

Bakanlık, gerçeği gizlemekte başarısız olanların gerçekleri katletmek amacıyla en basit ifade özgürlüğü anlayışlarını bu kararla ihlal ettiklerini ifade ederek “halkın mülkü olan Suriye ulusal basınına karşı alınan bu karar medya organlarımızın ulusal ve milli sorumlulukla objektif şekilde ve profesyonellikle kamuoyuna aktarmaya çalıştığı gerçekleri yok etme amacı taşıyor” dedi.

Bildiride, Arap ligine el koyan Körfezdeki petrol ülkelerinin Suriye halkına karşı kışkırtma zehrini akıtan fitne kanallarını koruyup gözetlediğine dikkat çekildi.

Suriye’de kan akıtmaları için silahlılara finanse eden ve silah veren Körfez ülkelerinin bugün bölgeyi parçalama ve bölme hedefi taşıyan ABD ve batı ajandaları yararına Arap halkından gerçekleri gizlemeye çalıştığının altı çizilen bildiride, bakanlığın bu düşmancı kararı büyük bir sorumlulukla ele alarak Suriye kanallarının yayınını sürdüreceğini bildirdi.

Enformasyon Bakanlığı Arabsat ve Nilesat şirketlerine bu karara uymama ve yapılan sözleşmelere bağlı kalma çağrısında bulundu.

Bu kararın Suriye medyasının halkın çıkarlarına hizmet eden yüce basın görevini sürdürmekten alıkoyamayacağını vurgulayan bakanlık, aynı zamanda ABD, İsrail, batı, Arap ve bölge ülkelerinin desteklediği terörü ve Suriye halkına karşı işlenen katliamları açığa çıkarma rolünü de etkilemeyeceğini kaydetti.

Bakanlık, ifade ve düşünce özgürlüğünü savunan tüm uluslar arası ve Arap örgütlere Suriye basın özgürlüğüne yapılan saldırıya tepki göstermeye çağırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı