GenelYemen Gerçekleri

Yemen Barış Görüşmeleri Kuveyt’te yapılacak

Yemen’de çatışan taraflar arasındaki barış görüşmelerinin bu ay içerisinde Kuveyt’te başlayacağı açıklandı.

El Kudsu’l Arabi gazetesinin haberine göre Suudi Arabistan destekli istifa eden Mansur Hadi hükümetinin eski Dışişleri Bakanı Abdulmelik el-Mahallafi, barış görüşmelerinin yüzde 99 ihtimalle bu ay içerisinde Kuveyt’te başlayacağını söyledi.

Görüşmelerin Birleşmiş Milletler gözetiminde yapılacağını belirten Mahallafi, el-Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada “hükümetimiz bu müzakereler için hazırdır, bir çözüm yolu bulunmasını umuyoruz” dedi.

BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veled Şeyh, barış görüşmeleri için daha önce Ensarullah Hareketi yetkilileriyle yaptığı görüşmelerin olumlu ve yapıcı geçtiğini açıklamıştı.

Suudi Arabistan, 26 Mart 2015’te Yemen’e başlattığı saldırıların Ensarullah Hareketi silah bırakıncaya ve Mansur Hadi yeniden cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturuncaya kadar süreceğini açıklamıştı.

Yemen sınırındaki bazı kentlerinin kontrolünü kaybeden Suudi Arabistan, birkaç hafta önce Ensarullah liderleriyle görüşmelere başlamış, Yemen’e saldıran Suudi koalisyon güçlerinin sözcüsü General Ahmed el-Asiri de geçtiğimiz hafta Yemen savaşında sona yaklaştıklarını açıklamıştı.

Suudi koalisyonunun Yemen’e bir yıldır düzenlediği saldırılarda 7 binden fazla kişinin öldüğü bildirilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu