GenelYemen Gerçekleri

Yemen’deki kriz dünyadaki en büyük insani krizlerden biri

Yoksulluk, açlık ve adaletsizlikle mücadele için uluslararası yardım grubu yaptığı açıklamada, Yemen’deki krizin dünyadaki en büyük insani krizlerden biri olduğunu belirterek, bu ülkede ülkenin nüfusunun yüzde 70’ine tekabül eden yaklaşık 19 milyon insanın acil yardıma ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

Sözkonusu uluslararası yardım kuruluşu, Suudi Arabistan ve uşaklarının Yemen’e yönelik saldırılarında 46 binden fazla insanın öldüğü ve yaralandığına işaretle, Yemen’de 3 milyonu aşkın kişinin bombalamalar yüzünden kendi evlerini terk etmek zorunda kaldığını kaydetti.

Suudi Arabistan, ABD ve İngiltere’nin yardımıyla Mart 2015’de Yemen halkına yönelik saldırıları, görevinden istifa eden cumhurbaşkanı Mansur Hadi’yi yeniden iktidara getirmek amacıyla başlattı.

Şimdiye kadar aralıksız devam eden ve dev paralara harcayan Suudi Arabistan Yemen savaşında belirlediği hedeflerinden hiçbirine ulaşabilmiş değil.

Suudi Arabistan’ın Yemen’e yönelik düzenlediği saldırılarda şimdiye kadar binlerce insan hayatını kaybedip, yaralanırken, milyonlarca insan evinden barkından olmuştur.

Suudi ordusu, Yemen’de camiler, okullar, caddeler, fabrikalar ve sanayi merkezleri ve de limanlar gibi sivil noktaları da yerle bir etmiştir.

Yemen’e havadan, karadan ve denizden abluka ve ambargo uygulan Suudi Arabistan, insani yardımların da bu ülkedeki ihtiyaç sahibi insanlara ulaştırılmasına mani oluyor.

Yemenli yetkililerin ifadelerine göre, bütün baskı ve ambargolara rağmen Yemen ordusu ve halk güçleri, Suudi Arabistan karşısında teslim olmayarak, direnişine devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı