GenelYemen Gerçekleri

Yemen’den Arabistan’a uzun menzilli ilk füze atıldı

Yemen kaynakları, Yemen’den Arabistan’a ilk kez uzun menzilli Scud füzesinin atıldığını bildirdiler.

Yemen el’Mesire TV kanalına göre, Yemen ordusu, Arabistan’ın bu ülkeye yönelik saldırılarına başladığından bu yana ilk kez, Arabistan topraklarının 150 km. içlerinde yer alan ve stratejik olarak bilinen Halid Bin Abdulaziz hava üssüne uzun menzilli Scud füzesi attı.

Yemen genel kurmay başkanlığına dayanarak haberi veren sözkonusu televizyon kanalı, Suudi Arabistan’ın önemli askeri üssüne yönelik bu füze saldırısının gerçekte, Yemen ordusu ve halk güçlerinin askeri gücünün göstergesi olduğunu bildirdi.

Bu arada isminin açıklanmasını istemeyen bir Yemenli komutan, Arabistanlı yetkililerin sözkonusu füze saldırısının mesajını almalarını temenni ederken, halk güçleri ve Yemen ordusunun bu zamana kadar mevcut askeri imkanlarını tam olarak Suudi rejimine karşı kullanmadıklarını söyledi.

Öte yandan Suudi rejimi resmi medyası da, sözkonusu füze saldırısını itiraf ederken, saldırıda ölen ve yaralanan askerlerin olduğunu bildirdi ama ayrıntıya girmedi.

Yemen ordusunun sözkonusu füze saldırısı, iki ülke sınırlarında Yemenli mücadelecilerin düzenlediği saldırıda 4 Arabistan askerinin öldürülmesinden bir gün sonra gerçekleşti.

Yemen’den alınan haberler göre, Suudi rejiminin dün Hece eyaletine bağlı Bekil El’Mir kentine düzenlediği saldırıda bir okul, bir yerleşim yeri, sağlık merkezi hedef oldu. Saldırılarda en az 27 kişi hayatını kaybederken onlarca sivil de yaralandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı