GenelSuriye Dostları

Zarif: ABD İran’da rejimi değiştirmek yerine kendi rejimlerini korumanın fikrinde olsunlar

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD’nin İran’da rejimi değiştirmek yerine kendi rejimini koruma düşüncesinde olması gerektiğini söyledi.

Zarif Twitter’dan yaptığı açıklamada, ‘’ABD yetkililer rejimi değiştirme yönündeki gayrı kanuni politikaya dönmekten önce tarihi okuyup ders alsınlar’’ dedi.

Zarif, ‘’Amerika’nın İran’da 1953 darbesindeki rolüne temasla, 1979’da İran’da gerçekleşen Devrim tecrübelerinin İran halkının kaderlerini tayin etmek için yabancı çabalar karşısında direndiğini gösterdiğini” söyledi.

Zarif, ‘’Onlarca yıl rejimi değiştirme yönündeki yenilgiye uğramış politika ve uygulanan ambargo sonrası ABD yönetimi 1953 darbesi için özür dilemek zorunda kaldı ve müzakerenin tek çözüm yolu olduğunu kabul etti’’ dedi.

Zarif, ‘’ABD’liler için halkın yüzde 75’inin oy sandıklarına güvendiği İran’da rejimi değiştirmek yerine, ABD rejimini korumayı düşünmek daha iyidir’’ diye yazdı.

Bilindiği gibi İran’da 19 mayıs tarihinde yapılan 12. dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerine İran halkı görkemli ve coşkulu bir şekilde giderek bir daha dünyaya İran’da halkın siyasi sahnede varlığını göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı