GenelSuriye Dostları

Zarif: ABD terörizmle mücadele bahanesiyle öldürdüğü 500 bin insanın hesabını vermelidir

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı Twitter hesabından yayınladığı mesajında, ”Amerika’nın sözde terörle mücadelede en az 500.000’den fazla insanın ölümüne neden olduğunu’ bildirdi.

İran dışişleri bakanı, ABD’nin son eylemlerinin Irak, Suriye, Libya ve Yemen’de yıkıma yol açtığını ve IŞİD ve çok sayıda El Kaide bağlantılı grubun bizzat ABD tarafından kurulduğunu söyledi.

Zarif’e göre, Amerikan vergi mükellefleri için sözde “Amerikan terörizm” kampanyasının maliyetinin çok fazla olduğu zira bu süreçte en az 7 bin ABD askerinin öldüğü, 5 trilyon 600 milyar dolardan fazla paranın ABD halkından çıktığını bildirdi.

Zarif ayrı bir mesajında ise ABD dışişleri bakanı Mike Pompeo’yu sert dille eleştirdi ve ‘’Aynen Yemen’de olduğu gibi Bay Pompeo, İran’ı gıda ve ilaç temin etmek için bankacılık sistemine ulaşmamakta mes’ul tutmaktadır, halbuki Amerika, ambargolarla İran’ın bankacılık sistemlerine ulaşmasını engelliyor’’ dedi.

Zarif, ‘’İran, Amerika’ya rağmen halkına gıda ve ilacı sağlayacaktır fakat Amerika, Yemen ve bölge halkı aleyhindeki cinayetlerinden dolayı hesap vermeli’’ diye yazdı.

ABD Başkanı Trump, Mayıs ayında Kapsamlı Ortak Eylem Planından (KOEP) çekilerek, İran aleyhindeki ambargoları 3 ve 6 aylık dönemlerde yeniden uygulayacağını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu