GenelSuriye Dostları

Zarif: Amerikan rejimi kanunları ayaklar altına almaktadır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif, Amerika’nın uluslararası kanunları ayaklar altına aldığını belirtti.

Zarif, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun, İran ile dostluk anlaşmasını feshedecekleri sözlerine karşın, ‘’Ammerika, çok taraflı bir anlaşma olan ve 2231 nolu BM Güvenlik Konseyi kararının bir parçası olan Kapsamlı Ortak Eylem Planını (KOEP) çiğneyerek, İran ile ikili bir anlaşma peşinde olduğunu iddia etti’’ diye yazdı.

Zarif, ‘’Bugün de Amerika, Lahey Adalet Divanı, İran-Amerika ikili anlaşmasını ayaklar altına almamasına yönelik karar verdikten sonra, bu anlaşmadan çıkacağını ilan etti. Amerikan rejimi kanunları ayaklar altına almaktadır’’ dedi.

Lahey Adalet Divani hakimleri bugün İran’ın Amerika aleyhindeki şikayetine iki ülke arasında 1955 yılında imzalanan dostluk anlaşması çerçevesinde bakmaya yetkin olduklarını belirterek, Amerika’nın ilaç, gıda, insani ve havacılık sektöründe uyguladığı ambargoların kalkması gerektiği yönünde karar verdiler.

Adalet Divanının hakimleri oybirliği ile alınan kararlarında, Amerika’nın uyguladığı ambargolardan bazılarının tarafların anlaşma çerçevesindeki hukuk ve taahhütlerine aykırı olduğunu belirterek, Amerikan ambargolarının özellikler İran’a havacılık sektöründe ekonomik hasarlar verdiğini ve ambargolardan dolaı gıda ve ilacın temininin zorlaştığı ve bankaların İran ile ticaretten çekildiklerini belirttiler.

Adalet Divani hakimleri, Amerika’nın 1955 yılındaki dostluk anlaşmasına göre İran aleyhindeki ambargoları ilaç, tıbbi melzumat, gıda, uçak ve yedek parçaları ve bununla ilgili denetimleri kaldırmasını ve bu hükme karşı mali işlmlerin yapılmalarını garantilemesi gerektiğini vurguladılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu