GenelSuriye Dostları

Zarif: Batı İran’ın nükleer meselesi ve Suriye meselesinden el çekmeli

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı, batının, İran’ın nükleer meseleler ve Suriye konusundaki vehminden el çekmesi gerektiğini söyledi.
Dün Münih konferansı kulisinde Presstv’ye bir demeç veren İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran’ın nükleer meselesinin kesin çözüme kavuşması yolu üzerinde var olan en önemli engelin Cenevre anlaşmasıyla ilgili olarak batılı ülkelerin vehme kapılmaları ve bu anlaşma uyarınca İran’ın barış amaçlı nükleer faaliyetlerini engelleyebileceklerini zannetmelerinden kaynaklandığını söyledi.
Batılıların, İran’a karşı uyguladıkları yaptırımların İran’ın bazı faaliyetlerinin kısıtlanmasına yol açtığı düşüncesine kapıldıklarını ve bundan vaz geçilmesi gerektiğini belirten Zarif, gerçekte İran’ın kendi nükleer çalışmalarının tamamen barış amaçlı olduğunu göstermek ve isbatlamak amacıyla bölgesel ve uluslar arası görüşmelere katıldığını söyledi.
Tevafukan sağlanması amacıyla iyi niyet göstergesinin olması durumunda İran ile 5+1 grubunun belirlenmiş 6 aylık süreç içinde nihai anlaşmaya varabileceklerini belirten Zarif, artık batının İran’ın nükleer silah peşinde olmadığını kabul etmesi gerektiğini, zira nükleer silahın her hangi bir ülkenin güvenliğini artırmadığı gibi hatta o ülkenin bizzat güvenliğine yönelik bir tehdit oluşturduğunu söyledi.
Yaptırımların kaldırılmasıyla ortaya çıkacak fırsatlara da değinen İran dışişleri bakanı, İran’ın uluslar arası ve batılı toplum için iyi bir yatırım ortamı oluşturduğunu ve şimdiye kadar yaptırımların hiçbir taraf için müspet bir sonuç vermediğini söyledi.
Radikal grupların Suriye’deki varlığının bu ülkede çok geniş katliam ve cinayetlere sebebiyet verdiğini de belirten Zarif, Suriye halkına yardımcı olmak gerektiğini ve ön şart olmaksızın bizzat Suriye halkının kendi ülkelerinin geleceği için karar vermelerine izin verilmesi gerektiğini söyledi.
Zarif, birilerinin Suriye yönetiminin bir iki ay içinde değiştirileceği vehmine kapıldıklarını ancak bu kriz üzerinden üç yıllık bir sürenin geçmesine rağmen Suriye yönetiminin halen dimdik ayakta durduğunu, bunun için bu yanlış düşüncelerden artık vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı