FilistinGenel

Zarif: Bazı Arap ülkelerinin Yüzyılın Anlaşması’na tepkisi utanç vericiydi

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Umman, BAE ve Bahreyn temsilcilerinin ABD’de Yüzyılın Anlaşması’nın açıklandığı törene katılmalarından esef duyduğunu dile getirerek, bazı Arap ülkelerinin bu plana karşı tepkisinin iğrenç ve utanç verici olduğunu vurguladı.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Zarif, bugün sabah saatlerinde İran Ordusu’na DAFOS Akademisi’nde bir konuşma gerçekleştirdi.

Askeri öğrencilere hitap eden Zarif, Siyonist rejimin İran karşıtı planları hakkında, “Bu rejim 1991 yılında Oslo-Madrid barış sürecini planlamaya başladığında, bir Siyonist büyükelçisi Araplarla barış sağlamak için İran’ı düşman göstermeye karar verdiklerini öne sürdü” dedi.

Benzer bir sürecin son 10 yılda Arap dünyasında başlatıldığını ve ağır paralar ödendiğini anlatan Zarif, şöyle devam etti:

“Maalesef bazı Arap ülkeleri ABD’nin desteğiyle birlikte İran’ı bölgede ana tehdit olarak göstermek için menfur bir süreç başlattı. Bazı Arap ülkelerinden yapılan utanç verici tepkiler, Siyonist rejimin taleplerine bile direnemedikleri gerçeğini yansıtıyor”

Bakan Zarif, Arap dünyasının düşmanın yerini değiştirme planının “yalan” olduğunu farkettiğini ifade ederek, “Uğursuz Yüzyılın Anlaşması, doğru şeyi yapmamız şartıyla Arap dünyasındaki İran’ı düşman gösterme çalışmalarını tersine çevirebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Zarif, Tahran’ın bölge ülkeleriyle Yüzyılın Anlaşması denen ve İslam ümmetini tehdit eden bu büyük komploya karşı koymak için işbirliğine hazır olduğunu vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Siyonist Rejim Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray’da düzenlediği ortak basın toplantısında sözde Ortadoğu (Batı Asya) barış planını kamuoyuna açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu