Genel

Zarif: Bölgede gerginlik, ABD cahilliğinin yansımasıdır

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu Kudüs Gücü Komutanı General Süleymani’nin ABD terör ordusunca şehit edilmesi ve Batı Asya bölgesinde gerginliklerin tırmanması Amerikan emperyalizminin cahilliğinin yansıması olduğunu belirtti.

Çarşamba günü Yeni Delhi’de düzenlenen Raisina diyalog oturumunda konuşan Dışişleri Bakanı Zarif, Amerikalılar Irak’ın milli egemenliğini açıkça ihlal ederek bu ülkede büyük saygı gören İranlı bir komutana suikast düzenlediklerini, bu durum emperyalizm ve cahillik işaret olduğunu belirtti.

Şehit General Süleymani IŞİD ile mücadelede tek etkili komutanı olduğunu kaydeden Dışişleri Bakanı Zarif şöyle ekledi:

General Süleymani cinayetinden ABD Başkanı Donald Trump ve IŞİD’den başka kimse sevinmedi ve Hindistan’da 430 bölge dahil olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde General Süleymani için yas merasimi düzenlendi.

Irak milleti Amerikalı terörist askerlerin ülkelerinden çekilmesini istediğini kaydeden Dışişleri Bakanı Zarif, Amerika Irak’taki üslerinden Bağdat yönetiminin resmi bir konuğuna karşı suikast düzenlemek için yararlandığını, Irak halkı bu cinayete tepkili olduğunu vurguladı.

Avrupa’nın Amerika Bercam nükleer anlaşmasından çekildikten sonra yükümlülüklerini yerine getirmediklerini hatırlatan Zarif, oysa İran bu anlaşmaya bağlı kaldığını ispat ettiğini ifade etti.

AB dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olduğu halde ABD’den korktuğunu belirten Dışişleri Bakanı Zarif, yabancı firmalar İran’dan çekildiğini, bu da Avrupalı tarafların Bercam nükleer anlaşmasını ihlal ettiğini gösterdiğini belirtti.

İran 2018 yılında yazdığı mektupla Bercam’da ihtilafların halledilmesi için öngörülen mekanizmayı başlattığını belirten Zarif, Avrupa yükümlülüklerini yerine getirirse, İran Bercam’daki tüm yükümlülüklerini yeniden üstleneceğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı