Genel

Zarif: Dünya, Amerika’nın çıplak kral olduğunu anlamıştır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif, dünyanın Amerika’nın çıplak kral olduğu gerçeğini gördüğünü fakat Amerika’nın bunu saklamaya çalıştığını söyledi.

Irak’ta ziyarette bulunan Zarif, Kerbela kentinde direniş grupları temsilcileri ile yaptığı görüşmede, ‘’Amerika çıplak kral’dır. Bunu dünya görmüştür fakat İran ve Irak gibi ülkeler bunu dile getirdikleri için Amerika’nın baskılarına maruz kalmaktadır. ‘’ dedi.

Amerika’nın egemen olduğu dünyanın son bulduğunu ifade eden Zarif, ‘’Çok az kimse bunu dillendirmeye cesaret etmekte ve gerçeklere dayalı davranmaktadır ve bunun aksine davranılmadığı sürece Amerika hiçbir güç kullanmadan dünyaya hüküm sürebilir zira bu yöntem Amerika için en az bedel ödenen yöntemdir. ‘’ dedi.

Amerika’nın IŞİD’e karşı zafer kazandığını iddia eden Zarif, ‘’Amerika’nın hiçbir şekilde IŞİD karşısında savaşmadığını siz ve biz biliyoruz, savaşmadığı için de bir zafer söz konusu değildir. Amerika’nın yaptığı IŞİD’e destek veya onları Irak ve Suriye hezimetleri sonrası Afganistan’a nakletmektir. ‘’ dedi.

Dünya’nın IŞİD yenilgisinin Irak tarafından olduğunu anlamasının IŞİD yenilgisinden Amerika’ya daha fazla bedel yaratacağını ifade eden Zarif, Amerika’nın dünyayı yönetme döneminin sona erdiğini fakat bunu söyleyenlere baskı uyguladıklarını söyledi.

Artık batının aldığı kararların tamamının uygulanmasının mümkün olmadığını ifade eden Zarif, Eylül 2016’da Amerika ve Rusya Dışişleri Bakanlarının Suriye’de ateşkes olduğunu söylediklerini fakat iki hafta içinde çatışmaların başladığını hatırlatarak, 3 ay sonra İran, Türkiye ve Rusya’nın Suriye’de Ateşkes olması yönünde karar aldıklarını ve iki yıldan beri Suriye’de ateşkesin hakim olduğunu söyledi.

Bir hoca olarak 3 sene önce ‘’Batı Sonrası Dünya’’ isimli bir kitap yazdığını ifade eden Zarif, bunun slogan olmadığını bilimsel bir gerçek olduğunu ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu