Suriye Dostları

Zarif: İngiltere, Fransa ve Almanya İran’a tavsiyede bulanacak konumda değil

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran’a nükleer anlaşmaya tamamen uyma çağrısında bulunan İngiltere, Fransa ve Almanya’nın (E3 ülkeleri), ABD ve İsrail’in baskılarına boyun eğerek anlaşmadaki taahhütlerini yerine getirmediğini ve İran’a tavsiyede bulunacak konumda olmadığını belirtti.

Zarif, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nda (UAEA) İran’a karşı karar çıkaran E3 ülkelerinin, Tahran’a Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşmadaki taahhütlerini yerine getirme çağrılarına yanıt verdi.

Nükleer anlaşmanın tarafı üç Avrupa ülkesinin ABD’nin baskılarına boyun eğerek, anlaşmadaki taahhütlerini yerine getirmediğini ifade eden Zarif, “E3, durumu kurtarma çabalarını sona erdirmeli ve perde arkasında itiraf ettiği şeyi resmen açıklamak için cesaretini toplamalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Zarif, “E3, cephe gerisinde Trump ve Netanyahu’nun aksesuarıdır ve İran’a tavsiyede bulunacak konumda değildir.” ifadelerini kullandı.

İran’ın yaklaşık son 4 aydır Ajans müfettişlerinin incelemesine açmadığı 2 tesise “giriş izni verilmesi” çağrısında bulunan ve Almanya, İngiltere ve Fransa tarafından sunulan karar tasarısı, UAEA Yönetim Kurulunda 2’ye karşılık 25 oyla kabul edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu