GenelIrak Gerçekleri

Zarif: IŞİD’in yenilmesinde ABD’nin rolü yoktu

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, IŞİD’in yenilmesinde ABD’nin rolü olmadığını ve Irak ve Suriye halkının bu örgütü yendiğini belirtti.

Irak’ın Kerbela kentinde düzenlenen ekonomik toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Zarif, ‘IŞİD’i Irak ve Suriye halkları yendi. ABD’nin bu örgütün yenilmesinde her hangi bir rolü yoktu’ dedi.

ABD’nin diğer ülkelerde de terörle mücadelede başarılı olmadığına değinen Zarif, IŞİD’in yenilgiye uğramasının Iraklı ve Suriyeli gençlerin canları pahasına gerçekleştiğine işaret eden Dışişleri Bakanı, bu başarının ABD ile ilgili olmadığını ve bölge halklarının bir kazancı olduğunu dile getirdi.

İran ve Irak’ın geçmişte yan yana olduğu gibi gelecekte de aynı kaderi paylaştıklarının altını çizen İranlı yetkili, her yıl Irak halkının bu ülkeyi ziyaret eden İranlı dini ziyaretçilere evsahipliği yapmasından dolayı teşekkürlerini sundu.

İran’la Irak arasındaki ticarette var olan engellerin ortadan kaldırılması gerektiğine değinen Zarif, bu engellerin ortadan kalkması ile ikili ticaret hacminin birkaç kat artabileceğini söyledi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin halihazırda 8 milyar dolar olduğu kaydeden Zarif, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarına rağmen ikili ticaretin gelişmeye devam edeceğini aktardı.

İran’ın Irak’la ticaretinde vergü gümrüklerini sıfırlamaya hazır olduğunu vurgulayan Zarif, İran’ın Irak’a yılda 2 milyar dolar değerinde doğalgaz ve elektrik ihracatı yaptığının sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu