Suriye Dostları

Zarif: Korona zalimce ambargoların gerçeğini dünyaya gösterdi

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, koronanın Amerika’nın zalimce ambargolarının gerçeğini dünyaya gösterdiğini söyledi.

Zarif, sosyal medya hesabından yayınladığı video mesajında, İran halkının sağlığı aleyhindeki ambargolarının ilk baştan ekonomik terörizmin ekseninde olduğunu söyledi.

Zarif, bir milletin ilaç, gıda ve diğer insani kalemlere ulaşım hakkının elinden alması durumunda diğer ülkelerle kıyasla eşitsiz bir durumda yer alacağını söyledi.

Zarif, ‘’Biz ambargo ve korona ile mücadele için zihinsel bir değişime ihtiyaç duymaktayız, bu mücadele bize hükümranlık yöntemlerinde yenilenmeyi öğretti. ‘’ dedi.

İç ve dış politikada bazı hayallerden kurtarılması gerektiğini belirten Zarif, ‘’Ambargolarla mücadele için kendimize uyguladığımız her türlü yaptırıma veda edip diplomasinin yeni asrına girmemiz gerekir. ‘’ dedi.

Korona ile mücadelede yurt dışında ve içinde mukim İranlılar arasındaki sınırların kaldırılması gerektiğini ifade eden Zarif, vatandaşlarının yanında yer alan herkesin İranlı olduğunu belirtti.

Zarif yurt dışında yaşayan İranlılara hitaben, vatanın her zamandan daha fazla onların yardımlarına muhtaç olduğunu belirterek, Amerika’nın ambargoları arttırarak, İran’ın tehditler okyanusunda bir adaya mahsur bırakmaya çalıştığını fakat buna karşın Nevruz’un İran’a ilham verdiğini, İran’ın geri döneceğini, ayağa kalkacağını ve yeniden ambargo zindanının kilidini kıracağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu