Suriye Dostları

Zarif: Nükleer anlaşmada üçüncü adım atılacak

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, mevcut şartlarda İran nükleer anlaşmada yükümlülüklerini askıya alma yönündeki üçüncü adımı da atılacağını açıkladı.

Bercam nükleer anlaşmasını uygulama veya uygulamama kararı, İran İslam Cumhuriyeti’nin en doğal hakkı olduğunu belirten Dışişleri Bakanı Zarif, Bercam ortak komisyonunun tüm üyeleri mevcut gerginliklerin baş sebebi Amerika devleti olduğu konusunda hemfikir olduklarını belirtti.

Dışişleri Bakanı Zarif şöyle devam etti:

Nükleer anlaşma imzalandıktan sonra İran’ın istekleri ta baştan açık ve netti. İran Bercam nükleer anlaşmasının ötesinde bir beklentisi olmadı. Ancak eğer bu uluslararası anlaşma karşı taraflarca tam olarak uygulanmazsa, İran da aynı şekilde anlaşmayı eksik uygulayacaktır.

Dışişleri Bakanı Zarif, 4+1 grubunun bazı üyeleri İran’dan Bercam’daki yükümlülüklerini askıya almamasını ve bu yönde üçüncü adımı atmamasını istediklerini belirterek şöyle ekledi:

Bu konu İran İslam Cumhuriyeti’nin yetki alanındadır. Eğer Bercam’ın karşı tarafları yükümlülüklerini yerine getirmezse, üçüncü adım önceki adımların doğrultusunda atılacaktır.

Tahran yönetimi Amerika yönetimi Bercam nükleer anlaşmasından illegal bir şekilde çekildikten bir yıl sonra ve Avrupalı tarafların İran’ın anlaşmadaki iktisadi çıkarları hakkında güvence veremeyince anlaşmanın 26 ve 36. maddeleri uyarınca bazı yükümlülüklerini askıya almaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu