GenelSuriye Dostları

Zarif: Radikalizm ve terörizm dünya’nın sorunudur

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, dünya sorunlarının yeniden tanımlanması gerektiğini belirterek, terörizm ve radikalizmin dünya sorunu olduğunu bildirdi.

İsveç’in başkenti Stockholm’da, “Uluslararası Stockholm Barış Araştırmalar Merkezi’’nde konuşan Zarif, Suriye sorununun dünya sorunu olduğunu belirterek, uluslararası sorunların çözümünde kazan-kazan anlayışının hakim kılınması gerektiğini zira bu sorunlarda bir tarafın kazanan ve bir tarafın kaybeden taraf olmakta ısrar edilmesi halinde sorunların devam edeceğini, barış ve huzurun hakim kılınmayacağını ifade etti.

Zarif, “Nükleer müzakerelerde temel sorunun en doğru şekilde tanımlanmasına çalışmakla gerçeğe inanmayı ve işbirliğini sürdürmeyi ön planda tuttuk’’ diyerek, ‘’Yeniden tanımlanmak zordur fakat biz nükleer müzakerelerde bunun olabileceğini gösterdik . Gerçeğin kabullenmesi ve işbirliğine doğru hareketin imkan dahilinde olduğunu gösterdik’’ dedi.

Zarif, “Suriye konusunda en iyi çözüm yolu bu ülke halkının kendi kaderini belirlemesidir. Müzakereler için diğer ülkeler tarafından ön koşullar ileri sürülmemelidir. Suriye krizi evrensel bir sorundur’’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu