Genel

Zarif: Siyonist İsrail’in Suriye’ye tecavüzleri durdurulmalı

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif uluslararası toplumun Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı duyması gerektiğini belirterek, uluslararası camia korsan İsrail’i Suriye’ye tecavüzlerini durdurmaya zorlaması gerektiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif Salı günü BM’nin New York binasında düzenlenen Avrupa Birliği AB’nin Suriye krizi ile ilgili oturumunda yaptığı konuşmada, siyonist rejim İsrail’in Suriye topraklarına tecavüzü bu ülkenin durumunu daha da karmaşık hale getirdiğini belirterek, Suriye devletinin izni olmaksızın bu ülkede bulunan tüm askeri güçlerin derhal Suriye’den çekilmeleri gerektiğini belirtti.

Zarif Amerika devletinin İsrail’in Suriye topraklarının ayrılmaz parçası olan Golan tepelerini ilhak etme kararını tanıması illegal ve geçersiz olduğunu belirterek, Golan Suriye’nin ayrılmaz parçası olduğunu vurguladı.

Suriye krizinin siyasi yollardan çözümlenmesi hakkında da Dışişleri Bakanı Zarif, Suriye krizi ancak Suriye devletinin önderliğinde ve BM’nin yardımı ile başlatılan siyasi bir süreçle çözümlenebileceğini ifade etti.

Konuşmasının devamında Astana sürecine değinen Dışişleri Bakanı Zarif, Astana’da düzenlenen son oturumda terörle mücadele bahanesi ile illegal özerklik gibi her türlü yeni koşulları oluşturma yönündeki çabalar kesinlikle reddedildiğini belirtti.

Zarif, İran İslam Cumhuriyeti bir sonraki Astana zirvesine ev sahipliği yaparak Suriye’de barış, huzur ve istikrarın sağlanmasına daha fazla yardımcı olacağını vurguladı.

Suriyeli mültecilerin bir an önce ülkelerine geri dönmeleri gerektiğine vurgu yapan Dışişleri Bakanı Zarif, mültecilerin durumunu siyaset malzemesi yapmak veya ülkelerine geri dönüşünü engellemek asla kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu