GenelSuriye Dostları

Zarif: Suriye buhranı İslam düşmanlığı ekseninde oluşturulmuştur

İslami İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, Amerika’nın İran aleyhindeki zalimce yaptırımları kaldırma zamanının geldrğini söyledi.

Muhammed Cevad Zarif, Çin resmi televizyonu CCTV kanalına verdiği demeçte, İran’ın Viyana anlaşmasına bağlı olduğunu ve yaptırımların da ona göre kalkması gerektiğini söyledi.

İran dışişleri bakanı, Viyana anlaşmasının açık seçik bir anlaşma olduğunu ve buna göre, Amerikan başkanı Obama’nın anlaşma konusunda kongreyi ikna etmesi ve İran aleyhindeki yaptırımları kaldırması gerektiğini belirterek, yaptırımları kaldırma konusunu da bir an önce hayata geçirmesi gerektiğini bildirdi.

İslami İran dışişleri bakanı, İran ve Çin ilişkilerine de temasla, Çin’i, İran’ın önemli bir ticari ortağı olarak nitelerken, nükleer konuda yapılan müzakerelerde de Çin’in yararlı ve önemli bir tutum ortaya koyduğunu ve iki ülke arasında ileride terörizmle ve aşırıcılıkla mücadelede işbirliklerinin artacağını söyledi.

İran dışişleri bakanı Suriye buhranına da temas ederken, bu buhranın gerçekte batılıların Suriye ve bölgeyle ilgili yanlış siyasetlerinden kaynaklandığını ve bu buhranın aslında İslam düşmanlığı yönünde çıkarıldığını ve batılıların artık gerçekleri görme vaktinin geldiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu