GenelSuriye Dostları

Zarif: Trump, BM Güvenlik Konseyi dönem başkanlığını suistimal etmeye çalışıyor

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, BM Güvenlik Konseyi oturumlarından birine Trump’ın başkanlık edecek olmasına tepki göstererek, ‘Trump, BM Güvenlik Konseyi dönem başkanlığını suistimal etme peşindedir’ dedi.

ABD sözcüsü Nikky Haley, salı akşamı yaptığı açıklamada, ABD başkanı Donald Trump’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi oturumlarından birine başkanlık edeceğini söyledi

1 Eylül 2018’den itibaren Amerika, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin dönem başkanlığını uhdesine aldı. Güvenlik Konseyi’nin daimi veya daimi olmayan bir üyesi, Birleşmiş Milletler başkanlığını periyodik olarak 1 aylığına uhdesinde bulunduruyor.

ABD, Eylül ayı sonuna kadar BM güvenlik konseyinin dönem başkanlığını yürütecek.

Bu arada İran dışişleri bakanı Zarif, Çarşamba günü kişisel sayfasında Twitter’da bir açıklama yaparak, Amerika’nın BM güvenlik konseyinin dönem başkanlığını kötüye kullanma ve bu başkanlığını suiistimal etme ve oturumları saptırma niyetinde ve çabasında olduğunun görüldüğüne dikkati çekti.

Zarif, şunları ekledi: “Trump, Filistin meselesi gerçekleri yerine Güvenlik Konseyi’nde İran meselesini gündeme getiriyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı